reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Ostatnie dni na zgłoszenie kandydatów

Ostatnie dni na zgłoszenie kandydatów

Tylko do 22 października terytorialne komisje wyborcze przyjmują listy kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, powiatów, sejmików województw oraz kandydatów do rady Warszawy i rad dzielnic stolicy.

Kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów można zgłaszać do 27 października do północy.

Uprawnione do zgłaszania kandydatów są komitety wyborcze – mogą one zgłosić po jednej liście nazwisk w każdym okręgu wyborczym .

W gminach:

- do 20 tys. mieszkańców – lista może zawierać maksymalnie tyle nazwisk ilu radnych wybieranych jest w danym okręgu wyborczym. Wymagane są podpisy co najmniej 25 wyborców.

- powyżej 20 tys. mieszkańców – lista musi zawierać minimum 5 nazwisk, zaś maksymalna liczba kandydatów nie może być większa aniżeli dwukrotność liczby radnych wybieranych w danym okręgu. Wymagana liczba podpisów - to 150.

W wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików województw kandydować może osoba pełnoletnia, niekarana, która posiada czynne prawo wyborcze i stale zamieszkuje na terenie działania danej rady. O mandat radnego gminy może ubiegać się także obywatel Unii Europejskiej, po spełnieniu przewidzianych prawem warunków.

W wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta mogą brać udział osoby, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 25 lat.

Kandydować można tylko do jednej rady. Możliwe jest natomiast połączenie startu w wyborach na radnego z równoczesnym kandydowaniem na stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta. 

Czytaj także: Wzory protokołów i wytyczne dla komisji wyborczych w uchwałach PKW>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Sektor Publiczny
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama