reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rząd o obniżeniu długu publicznego

Rząd o obniżeniu długu publicznego

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych, którego celem jest obniżenie długu publicznego oraz kosztów jego obsługi. W projekcie wprowadzona zostaje m.in. tzw. reguła wydatkowa.

Projekt przewiduje szereg zmian, które weszłyby w życie gdyby dług publiczny w relacji do PKB przekroczył 55 proc. Chodzi m.in. o czasowy wzrost stawek VAT, czy zniesienie możliwości korzystania z 50 proc. i 20 proc. kosztów uzyskania przychodu. Zawieszone zostałyby także ulgi podatkowe - internetowa oraz prorodzinna. Zmniejszona zostałaby dotacja z budżetu państwa na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Nowelizacja ma wprowadzić tzw. regułę wydatkową, zgodnie z którą wydatki, które nie są zapisanymi w ustawach tzw wydatkami sztywnymi, nie będą mogły rosnąć szybciej, niż przewidywana stopa inflacji plus 1 proc.

Ponadto resort finansów chce, żeby wybrane jednostki sektora finansów publicznych, zamiast lokować wolne środki w bankach, deponowały je na rachunku zarządzanym przez ministra finansów. Do sektora tego włączone zostałyby Lasy Państwowe. Nowela zakłada także zawieszenie prawa do emerytury w przypadku kontynuowania przez emeryta zatrudnienia bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy.

Rząd ma przyjąć też stanowisko wobec uchwały Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych w sprawie weryfikacji kwot kryteriów dochodowych od 1 października 2010 r. Komisja w czerwcu wystąpiła do rządu o zweryfikowanie od 1 października 2010 r. obowiązujących kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń pomocy społecznej do wysokości: dla osoby samotnie gospodarującej - w wysokości nie przekraczającej 546 zł na osobę, dla osoby w rodzinie - w wysokości nie przekraczającej 415 zł na osobę.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama