reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > PKW ogłosiła oficjalne zbiorcze wyniki wyborów

PKW ogłosiła oficjalne zbiorcze wyniki wyborów

W wyborach samorządowych - w I i II turze - Polacy wybrali łącznie 2469 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast; w 10 gminach druga tura wyborów bezpośrednich została przełożona na 19 grudnia - poinformowano na poniedziałkowej konferencji Państwowej Komisji Wyborczej.

Spośród ogólnej liczby wybieranych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast najwięcej swoich przedstawicieli w miastach i gminach uzyskał komitet PSL - 280. Na kolejnych miejscach uplasowały się komitety: PO - 89, PiS - 68 oraz SLD - 30. Pozostałe komitety uzyskały 2002 urzędy.

Frekwencja wyborcza w I turze wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która odbyła się 21 listopada wyniosła 47,32 proc.; natomiast w II turze - która miała miejsce w 5 grudnia - 35,31 proc.

Polacy w wyborach samorządowych wybrali łącznie 2469 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W 2143 gminach liczących do 20 tys. mieszkańców, w I turze wybrano 1571 wójtów i burmistrzów, a w II turze - 572.

W 261 gminach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców, 21 listopada wybrano 137 gospodarzy gmin i miast, a w ponownym głosowaniu - 124.

Polacy wybrali 65 prezydentów w miastach na prawach powiatu, w tym w I turze - wybrano ich 33, a w II - 32.

W 10 gminach, z powodu wycofania się z rywalizacji jednego z kandydatów, II tura wyborów bezpośrednich przełożona została na 19 grudnia

W tym dniu wybory odbędą się w: Jerzmanowicach Przeginia (woj. małopolskie), Janowcu (woj. lubelskie), Wiżajnach (woj. podlaskie), Jeziorach Wielkich (woj. kujawsko-pomorskie), Marianowie (woj. zachodniopomorskie), Rajgrodzie (woj. podlaskie), Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie), Jasionówce (woj. podlaskie), Lichnowach (woj. pomorskie) i mieście Piechowice (woj. dolnośląskie).

Szef PKW Stefan Jaworski przyznał, że wybory zarówno podczas I jak i II tury wyborów przebiegały sprawnie, respektowane były zasady ordynacji wyborczych. Podziękował za pracę gminnym, powiatowym i wojewódzkim komisjom wyborczym, policji, strażom gminnym za zabezpieczenie lokali wyborczych, mediom za rzeczowe informowanie społeczeństwa o przebiegu wyborów.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PWSK

Pomagamy firmom oraz instytucjom wprowadzać systemy do ewidencji i inwentaryzacji majątku trwałego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama