reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Pierwsze kontrakty służby w Narodowych Siłach Rezerwowych

Pierwsze kontrakty służby w Narodowych Siłach Rezerwowych

170 żołnierzy podpisało pierwsze w historii Wojska Polskiego kontrakty na pełnienie służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. W czwartek w Grupie k. Grudziądza (woj. kujawsko-pomorskie) zakończyli trzymiesięczne szkolenie.

Wszyscy odbyli służbę przygotowawczą w 1. Ośrodku Szkolenia Kierowców, mieszczącym się w Grudziądzu i pobliskiej Grupie. Kontrakty z 12 wyróżniającymi się żołnierzami przedstawiciele jednostek Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych zawarli podczas czwartkowej uroczystości zakończenia szkolenia, z pozostałymi podpisali je już we wtorek i środę.

W uroczystości udział wziął zastępca dowódcy - szef sztabu Inspektoratu Sił Zbrojnych płk Ryszard Szczypiński.

"Podjęliście się trudnego zadania. Jesteście przygotowywani do wykonywania trudnych i odpowiedzialnych zadań wsparcia sił zbrojnych w sytuacjach kryzysowych i realnych zagrożeniach militarnych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Uzyskane przez was kwalifikacje zapewnią wam nie tylko efektywne wypełnianie obowiązków żołnierskich, ale także funkcji przydatnych w gospodarce narodowej, w miejscach waszego zatrudnienia" - mówił do żołnierzy płk Szczypiński.

Żołnierze podpisali kontrakty na okres od dwóch do sześciu lat, otrzymując jednocześnie przydziały mobilizacyjne. Będą powoływani na ćwiczenia do 30 dni w roku, a także mogą zostać zmobilizowani w przypadku sytuacji kryzysowych.

Szkolenie przygotowawcze w Grudziądzu i Grupie skończyło 215 żołnierzy. Jednak nie wszyscy zdecydowali się na podpisanie kontraktów na służbę w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Część oświadczyła, że jednak nie jest zainteresowana służbą wojskową, a inni odłożyli decyzję na później.

Uczestnicy zakończonego szkolenia przygotowywali się do służby w charakterze kierowcy. Większość z nich wcześniej miała prawa jazdy kategorii C, przeważnie byli absolwentami szkół średnich, ale też osoby z wyższym wykształceniem i studenci. Wśród podpisujących kontrakty byli zarówno pracujący, jak i bez stałego zatrudnienia. Zdecydowaną większość stanowili dwudziestoparolatkowie, najstarszy z żołnierzy ma 41 lat.

Na służbę przygotowawczą do NSR składało się szkolenie podstawowe - zasady pełnienia służby, musztra, strzelanie, regulaminy, a także szkolenie specjalistyczne - poznanie specyfiki prowadzenia pojazdów wojskowych.

Prawie wszyscy żołnierze, którzy podpisali kontakty jako motyw przystąpienia do NSR wskazywali chęć zostania żołnierzem zawodowym.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama