REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsze kontrakty służby w Narodowych Siłach Rezerwowych

REKLAMA

170 żołnierzy podpisało pierwsze w historii Wojska Polskiego kontrakty na pełnienie służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. W czwartek w Grupie k. Grudziądza (woj. kujawsko-pomorskie) zakończyli trzymiesięczne szkolenie.

Wszyscy odbyli służbę przygotowawczą w 1. Ośrodku Szkolenia Kierowców, mieszczącym się w Grudziądzu i pobliskiej Grupie. Kontrakty z 12 wyróżniającymi się żołnierzami przedstawiciele jednostek Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych zawarli podczas czwartkowej uroczystości zakończenia szkolenia, z pozostałymi podpisali je już we wtorek i środę.

REKLAMA

W uroczystości udział wziął zastępca dowódcy - szef sztabu Inspektoratu Sił Zbrojnych płk Ryszard Szczypiński.

REKLAMA

"Podjęliście się trudnego zadania. Jesteście przygotowywani do wykonywania trudnych i odpowiedzialnych zadań wsparcia sił zbrojnych w sytuacjach kryzysowych i realnych zagrożeniach militarnych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Uzyskane przez was kwalifikacje zapewnią wam nie tylko efektywne wypełnianie obowiązków żołnierskich, ale także funkcji przydatnych w gospodarce narodowej, w miejscach waszego zatrudnienia" - mówił do żołnierzy płk Szczypiński.

Żołnierze podpisali kontrakty na okres od dwóch do sześciu lat, otrzymując jednocześnie przydziały mobilizacyjne. Będą powoływani na ćwiczenia do 30 dni w roku, a także mogą zostać zmobilizowani w przypadku sytuacji kryzysowych.

Szkolenie przygotowawcze w Grudziądzu i Grupie skończyło 215 żołnierzy. Jednak nie wszyscy zdecydowali się na podpisanie kontraktów na służbę w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Część oświadczyła, że jednak nie jest zainteresowana służbą wojskową, a inni odłożyli decyzję na później.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uczestnicy zakończonego szkolenia przygotowywali się do służby w charakterze kierowcy. Większość z nich wcześniej miała prawa jazdy kategorii C, przeważnie byli absolwentami szkół średnich, ale też osoby z wyższym wykształceniem i studenci. Wśród podpisujących kontrakty byli zarówno pracujący, jak i bez stałego zatrudnienia. Zdecydowaną większość stanowili dwudziestoparolatkowie, najstarszy z żołnierzy ma 41 lat.

Na służbę przygotowawczą do NSR składało się szkolenie podstawowe - zasady pełnienia służby, musztra, strzelanie, regulaminy, a także szkolenie specjalistyczne - poznanie specyfiki prowadzenia pojazdów wojskowych.

Prawie wszyscy żołnierze, którzy podpisali kontakty jako motyw przystąpienia do NSR wskazywali chęć zostania żołnierzem zawodowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP o elektronicznych dziennikach w szkołach. Rodzice oczekują odpowiedzi od nauczyciela w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

Kto wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta? PKW podała wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury niedzielnych wyborów samorządowych. Jak wyglądają one w największych miastach?

Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: W najbliższym roku szkolnym nie będzie HIT, WOS i edukacji obywatelskiej

Min. B. Nowacka Nowacka odrzuciła pomysł ZNP co do przywrócenia WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

REKLAMA