reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Finał akcji MSWiA „Przejrzysta strona BIP” - nagrody dla samorządów

Finał akcji MSWiA „Przejrzysta strona BIP” - nagrody dla samorządów

5 kwietnia br. w Warszawie odbędzie się konferencja, podczas której Tomasz Siemoniak, sekretarz stanu w MSWiA, wręczy 25 najlepszym samorządom dyplomy potwierdzające spełnienie standardu „Przejrzystej strony BIP”.

Konferencja odbędzie się w ramach akcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Przejrzysta strona BIP”, której głównym celem była ocena zawartości Biuletynów Informacji Publicznej jednostek samorządu terytorialnego. W ramach akcji samorządy mogły wziąć udział w konkursie na najbardziej przejrzysty BIP. Do rywalizacji przystąpiło ponad 300 jednostek samorządu terytorialnego.

Konkurs MSWiA trwał od 1 grudnia 2010 roku do 28 lutego br. i był częścią akcji „Przejrzysta strona BIP” realizowanej w ramach projektu systemowego „Szkolenia i pomoc doradcza w zakresie etyki i unikania konfliktu interesu w samorządzie terytorialnym", Działanie 5.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Do konkursu mogły przystąpić wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, które chciały ulepszyć swoje strony BIP.

W 2010 roku MSWiA w trakcie akcji „Przejrzysta strona BIP” przeprowadziło badanie ankietowe dotyczące stron podmiotowych BIP. Ankieta była dobrowolna, a zaproszenie do projektu skierowano do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego. Ostatecznie w badaniu wzięło udział ponad tysiąc samorządów, czyli około 38 proc. wszystkich samorządów w kraju. Analiza ankiet pokazała, że strony podmiotowe BIP prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego wymagają poprawy oraz doskonalenia.

Na podstawie ankiet resort spraw wewnętrznych przygotował kryteria, jakie powinna spełniać „Przejrzysta strona BIP”. Są to wskazówki dotyczące zarówno treści publikowanych informacji, jak również sposobu prezentacji danych w Biuletynie Informacji Publicznej.

Najważniejsze standardy „Przejrzystej strony BIP” to m.in. publikowanie adresu elektronicznej skrzynki podawczej urzędu oraz numeru NIP i REGON. Wzorcowa strona zawiera też informacje o sposobach przyjmowania i załatwiania spraw, stanie ich realizacji i kolejności załatwiania lub rozstrzygania. Przejrzysty BIP to także taki, w którym zamieszczane są informacje o prowadzonych rejestrach, ewidencjach, protokołach z posiedzeń i podjętych uchwałach.

Ponadto w standardzie znalazły się wskazówki dotyczące wyszukiwarki dokumentów urzędowych, struktury strony podmiotowej BIP i oznaczania informacji publicznej zamieszczonej w BIP.

W konkursie na najbardziej przejrzystą stronę BIP zwyciężył Urząd Gminy Osielsko.

Drugie miejsce zajął Urząd Gminy Nowa Wieś Wielka, a trzecie Urząd Miasta Rybnika.

Poza samorządami, które zajęły miejsca 1-10, przyznano także 15 wyróżnień. Podczas kwietniowego podsumowania akcji MSWiA 10 najlepszych oraz 15 wyróżnionych samorządów otrzyma dyplomy potwierdzające spełnienie standardu „Przejrzystej strony BIP”.

Komunikat - mswia.gov.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama