| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wojewoda zatwierdza program kontroli straży gminnych

Wojewoda zatwierdza program kontroli straży gminnych

Projekt programu kontroli straży gminnych (miejskich) zostanie przedstawiony wojewodzie do zatwierdzenia na 14 dni przed planowaną kontrolą  - stanowi nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W Dzienniku ustaw ukazało się nowe Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 marca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu sprawowania nadzoru nad działalnością straży gminnych (miejskich).

Nadzór nad działalnością straży sprawuje wojewoda przy pomocy komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji. Obecnie obowiązujące przepisy rozporządzenia stanowią, iż kontrole przeprowadzają, na podstawie pisemnego upoważnienia wojewody i legitymacji służbowej, wyznaczeni przez komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) funkcjonariusze Policji.

Nowe rozporządzenie podkreśla, że legitymacje służbowe wyżej wymienionych muszą być ważne a ponadto przyznaje uprawnienie do przeprowadzania kontroli nie tylko funkcjonariuszom Policji ale także pracownikom komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji. Co więcej, po wejściu w życie zmian, podczas kontroli straży będą mogli być także obecni przedstawiciele wojewody posiadający pisemne upoważnienie wojewody i ważne legitymacje służbowe.

Osoby należące do wyżej wymienionych kategorii, jeśli zostaną wyznaczone do dokonania kontroli straży, sporządzą najpierw projekt programu kontroli, który trafi na biurko wojewody na później na 14 dni przed planowana kontrolą. Zatwierdzony przez wojewodę program kontroli zostanie doręczony wraz z zawiadomieniem jednostce kontrolowanej, na maksymalnie 7 dni przed podjęciem działań.

Po zakończeniu działań sprawdzających sporządzony zostanie projekt wystąpienia pokontrolnego. W nowym akcie prawnym inaczej niż w obowiązującym rozporządzeniu uregulowano treść wystąpienia. Nie musi ono bowiem w ogóle wskazywać zaleceń usunięcia uchybień – co wyraźnie stwierdza nowy par. 11 rozporządzenia. Podstawową treścią wystąpienia będzie informacja o wyniku kontroli, jeżeli pojawią się uwagi i wnioski wynikające z działań kontrolnych wtedy w wystąpieniu znajdą się także odpowiednie zalecenia wraz z terminem na ich wykonanie.

Wystąpienie pokontrolne zostanie przez wojewodę przekazane:

- kierownikowi jednostki kontrolowanej (oryginał)

- wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta (kopia)

- komendantowi wojewódzkiemu (Stołecznemu) Policji (kopia)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 marca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu sprawowania nadzoru nad działalnością straży gminnych (miejskich) (Dz.U. Nr nr 76; poz. 415) wejdzie w życie 26 kwietnia 2011 r.

Tym samym zmieni się rozporządzenie z dnia 21 grudnia 2009 r. w sprawie trybu sprawowania nadzoru nad działalnością straży gminnych (miejskich) (Dz.U. z 23 grudnia 2009 Nr 220 poz. 1733)

samorzad.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »