reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rząd: w 2013 r. likwidacja NIP dla osób fizycznych

Rząd: w 2013 r. likwidacja NIP dla osób fizycznych

Rząd zaakceptował projekt ustawy przewidującej likwidację NIP-u dla osób fizycznych objętych rejestrem PESEL, nie prowadzących działalności gospodarczej, nie będących podatnikami VAT.

Od 1 lipca 2011 r. osoby fizyczne będą posługiwały się w kontaktach z administracją numerem PESEL pod warunkiem że nie są podatnikami VAT i nie prowadzą działalności gospodarczej. Nie będzie więc można żądać numeru NIP od osób fizycznych chyba, że przepisy szczególne wyraźnie określą taki obowiązek. Sytuacja taka trwać będzie do końca 2012 r. Po tym terminie NIP osób fizycznych zostanie zlikwidowany.

PESEL stanie się numerem umieszczanym powszechnie na dokumentach, po tym numerze identyfikowane będą osoby fizyczne przez organy administracji podatkowej. Dane zawarte w rejestrze PESEL będą przekazywane do urzędów skarbowych automatycznie, zasadniczo nie będzie więc konieczności składania zgłoszenia aktualizacyjnego w urzędzie skarbowym, z jednym wyjątkiem dotyczącym sytuacji gdy adres zamieszkania jest inny niż adres zameldowania.

Od 1 lipca 2011 r. firmom, które nadal będą musiały posiadać NIP, będzie on nadawany od razu, a nie w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez naczelnika urzędu skarbowego - zapewnia Centrum Informacyjne Rządu.

W tym samym terminie zacznie działać Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowa Ewidencja Podatników (CRP KEP) prowadzony przez ministra finansów. Rejestr będzie zawierał dane ewidencyjne z rejestru PESEL – wiążące dla organów administracji podatkowej.

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama