reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Policja i straż pożarna podległe powiatom

Policja i straż pożarna podległe powiatom

Postulat podporządkowania służb takich jak policja, straż pożarna i sanepid - władzom powiatowym, padł podczas spotkania Związku Powiatów Polskich z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Inicjatorami spotkania, które odbyło się w minioną środę (20 kwietnia) w Belwederze byli samorządowcy. ZPP przedstawił prezydentowi sytuację powiatów, ich osiągnięcia, zadania oraz problemy. „Mówiliśmy również o tym, co naszym zdaniem należy naprawić oraz o kwestiach, co do których chcielibyśmy prosić prezydenta o wsparcie poprzez zmianę prawa” – powiedział prezes zarządu Związku Powiatów Polskich Marek Tramś.

Przedstawiciele samorządów ubolewali nad tym, iż powiaty otrzymują od rządu coraz więcej zadań jednak bez dodatkowych środków finansowych. I choć prezydent zaznaczył, że kwestie finansowe funkcjonowania samorządów są sprawą rządu, przedstawiciele ZPP starali się zaakcentować bieżące problemy związane z tą sferą działalności. Podniesiono także postulat powrotu do koncepcji służb zespolonych z powiatem, czyli włączenia w kompetencje powiatów służb takich jak np. Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, policja czy straż pożarna.

Podczas spotkania zwrócono także uwagę na zmiany ustrojowe, nad którymi pracuje prezydent wraz z gronem ekspertów. Chodzi o ustawę wprowadzającą na szczeblu samorządowym: inicjatywę uchwałodawczą, wysłuchanie publiczne i interpelacje obywatelskie. Według przekazanych informacji, projekt trafi do Sejmu na przełomie kwietnia i maja.

Na tej ustawie nie skończy się jednak aktywność legislacyjna prezydenta. Prof. Regulski – doradca głowy państwa ds. samorządu zapewnił, że kolejne inicjatywy ustawodawcze dotyczące sfery samorządowej zostaną przez prezydenta zgłoszone tuż po wyborach parlamentarnych. Jedną z nich będzie zmiana prawa wyborczego. Prezydent od dawna deklaruje, iż chciałby, aby wybory na każdym szczeblu odbywały się w okręgach jednomandatowych.

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama