reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Prezydent podpisał tzw. ustawę deregulacyjną

Prezydent podpisał tzw. ustawę deregulacyjną

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych. Ustawa, jak podkreślił, jest zapowiedzią kolejnych działań zmierzających do uproszczenia innych procedur,

Dzięki nowej regulacji ponad 200 obecnie wymaganych zaświadczeń zastąpią oświadczenia. Firmy i obywatele zaoszczędzą na tym ponad 6 mld zł - stwierdził prezydent.

Oceniam tę ustawę jako bardzo ważny i zdecydowanie postawiony krok w dobrą stronę. Ta ustawa oznacza, że urzędy skarbowe i inne instytucje państwowe będą mogły wydawać o 8 mln mniej zaświadczeń - powiedział. 

Bronisław Komorowski wyraził także nadzieję, iż kolejny projekt deregulacyny - tzw. ustawa deregulacyjna-bis, przygotowywana w Ministerstwie Gospodarki także ujrzy światło dzienne w niedługim czasie.

Podpisany akt prawny wprowadza ograniczenie barier biurokratycznych, redukuje zezwolenia, rejestry, licencje i upoważnienia. Ogranicza także obowiązki sprawozdawcze i zmniejsza koszty działalności gospodarczej.

Według nowych zasad będzie można złożyć oświadczenia np. przy ubieganiu się o świadczenia rodzinne: o dochodach, o uczęszczaniu dziecka do szkoły lub na studia, o wielkości gospodarstwa rolnego. Ustawa w wielu przypadkach umożliwia także zastąpienie zaświadczenia o niekaralności, stosownym oświadczeniem.

Zamiast zaświadczenia o wpisie do ewidencji i KRS wystarczy tylko numer rejestrów. Urzędy nie będą mogły domagać się od przedsiębiorców okazywania zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która 1 lipca 2011 r. zastąpi ewidencję działalności prowadzoną w gminach - czytamy na stronie prezydent.pl

Ustawa zmniejsza także wysokość kar nakładanych na firmę za działanie osób trzecich w jej imieniu - z 10 do 3 proc. przychodów.

Nowe przepisy wejdą w życie w lipcu 2011.

samorzad.infor.pl / prezydent.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama