| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Subwencje dla samorządów w 2012 r. wzrosną o 3,9 proc.

Subwencje dla samorządów w 2012 r. wzrosną o 3,9 proc.

O 3,9 proc. więcej niż w tym roku wyniosą przyszłoroczne subwencje dla samorządów - zapisano w projekcie budżetu na 2012 r. Zgodnie z planami MF subwencje ogólne dla jednostek samorządu terytorialnego wyniosą w przyszłym roku łącznie ponad 50 mld 221 mln zł.

Według ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, subwencja ogólna składa się z czterech części: oświatowej i wyrównawczej - przyznawanych gminom, powiatom i województwom, a także z części równoważącej dla gmin i powiatów oraz części regionalnej dla województw.

W przyszłym roku subwencja oświatowa dla samorządów wyniesie 38 mld 712 mln zł, czyli będzie o 4,8 proc. wyższa od zaplanowanej na ten rok. W kwocie tej uwzględnione zostały środki przeznaczone na wdrożenie podwyżek wynagrodzeń nauczycieli o 3,8 proc. od września 2012 r. oraz na zmiany w strukturze zatrudnienia nauczycieli.

O 9,6 proc. mniejsza niż w tym roku będzie kierowana do województw część wyrównawcza subwencji ogólnej; wyniesie ona nieco ponad w 1 mld zł. Środki te otrzymają te województwa, których dochody podatkowe na jednego mieszkańca są niższe niż wskaźnik dochodów podatkowych dla wszystkich województw, a także te, których liczba mieszkańców nie przekracza 3 mln.

Mniejsza o 4,9 proc. będzie też cześć wyrównawcza subwencji ogólnej dla powiatów; ma ona wynieść około 1,5 mld zł. Z kolei więcej o 4 proc. z tytułu części wyrównawczej subwencji ogólnej otrzymają w przyszłym roku gminy; resort finansów zaplanował wsparcie ich kwotą około 6,2 mld zł.

Ponad 651,5 mln zł wyniesie w 2012 r. - zgodnie z planami resortu finansów - cześć równoważąca subwencji ogólnej dla gmin. Oznacza to wzrost o 5,2 proc. w porównaniu do tego roku. Zgodnie z ustawą o dochodach samorządu terytorialnego główna cześć pieniędzy z tej puli trafi do gmin miejskich, które w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydały więcej na dodatki mieszkaniowe niż średnia w tym zakresie wszystkich gmin miejskich.

Cześć równoważąca subwencji ogólnej dla powiatów została zaplanowana przez MF na 2012 r. w wysokości ponad 1 mld zł, co oznacza, że będzie o 6 proc. niższa niż w 2011 r. Blisko dwie trzecie tej kwoty zostanie rozdzielone między powiaty i miasta na prawach powiatu w zależności od długości dróg powiatowych, wojewódzkich i krajowych, znajdujących się w ich granicach.

Zgodnie z projektem budżetu w 2012 r. o 9,4 proc. wzrośnie cześć regionalna subwencji ogólnej dla województw. Ma ona wynieść około 687,2 mln zł. Pieniądze z tej puli otrzymają m.in. województwa o szczególnie wysokim poziomie bezrobocia oraz te, których PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest niższy niż 75 proc. PKB kraju.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »