REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Subwencje dla samorządów w 2012 r. wzrosną o 3,9 proc.

REKLAMA

O 3,9 proc. więcej niż w tym roku wyniosą przyszłoroczne subwencje dla samorządów - zapisano w projekcie budżetu na 2012 r. Zgodnie z planami MF subwencje ogólne dla jednostek samorządu terytorialnego wyniosą w przyszłym roku łącznie ponad 50 mld 221 mln zł.

Według ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, subwencja ogólna składa się z czterech części: oświatowej i wyrównawczej - przyznawanych gminom, powiatom i województwom, a także z części równoważącej dla gmin i powiatów oraz części regionalnej dla województw.

REKLAMA

REKLAMA

W przyszłym roku subwencja oświatowa dla samorządów wyniesie 38 mld 712 mln zł, czyli będzie o 4,8 proc. wyższa od zaplanowanej na ten rok. W kwocie tej uwzględnione zostały środki przeznaczone na wdrożenie podwyżek wynagrodzeń nauczycieli o 3,8 proc. od września 2012 r. oraz na zmiany w strukturze zatrudnienia nauczycieli.

O 9,6 proc. mniejsza niż w tym roku będzie kierowana do województw część wyrównawcza subwencji ogólnej; wyniesie ona nieco ponad w 1 mld zł. Środki te otrzymają te województwa, których dochody podatkowe na jednego mieszkańca są niższe niż wskaźnik dochodów podatkowych dla wszystkich województw, a także te, których liczba mieszkańców nie przekracza 3 mln.

Mniejsza o 4,9 proc. będzie też cześć wyrównawcza subwencji ogólnej dla powiatów; ma ona wynieść około 1,5 mld zł. Z kolei więcej o 4 proc. z tytułu części wyrównawczej subwencji ogólnej otrzymają w przyszłym roku gminy; resort finansów zaplanował wsparcie ich kwotą około 6,2 mld zł.

REKLAMA

Ponad 651,5 mln zł wyniesie w 2012 r. - zgodnie z planami resortu finansów - cześć równoważąca subwencji ogólnej dla gmin. Oznacza to wzrost o 5,2 proc. w porównaniu do tego roku. Zgodnie z ustawą o dochodach samorządu terytorialnego główna cześć pieniędzy z tej puli trafi do gmin miejskich, które w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydały więcej na dodatki mieszkaniowe niż średnia w tym zakresie wszystkich gmin miejskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cześć równoważąca subwencji ogólnej dla powiatów została zaplanowana przez MF na 2012 r. w wysokości ponad 1 mld zł, co oznacza, że będzie o 6 proc. niższa niż w 2011 r. Blisko dwie trzecie tej kwoty zostanie rozdzielone między powiaty i miasta na prawach powiatu w zależności od długości dróg powiatowych, wojewódzkich i krajowych, znajdujących się w ich granicach.

Zgodnie z projektem budżetu w 2012 r. o 9,4 proc. wzrośnie cześć regionalna subwencji ogólnej dla województw. Ma ona wynieść około 687,2 mln zł. Pieniądze z tej puli otrzymają m.in. województwa o szczególnie wysokim poziomie bezrobocia oraz te, których PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest niższy niż 75 proc. PKB kraju.

25 mln zł - tak jak w roku bieżącym - otrzymają w 2012 r. gminy w ramach części rekompensującej subwencji ogólnej. Ta część subwencji dla gmin przeznaczana jest na wyrównanie ubytku dochodów, wynikającego ze zwolnienia z podatku od nieruchomości przedsiębiorców w specjalnych strefach ekonomicznych.

Ponadto na rok 2012 dla jednostek samorządu terytorialnego zaplanowano dotacje w wysokości ponad 17 mld 646 mln zł. W porównaniu z rokiem bieżącym kwota dotacji wzrosła o 1,1 proc. Pieniądze te prawie w całości trafią do budżetu województw. Mają one być przeznaczone na finansowanie zadań z zakresu administracji rządowej oraz dofinansowanie zadań własnych.

Najwyższe kwoty dotacji zaplanowano na zadania z zakresu: pomocy społecznej (ok. 12,8 mld zł), bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej (ok. 1,9 mld zł), ochrony zdrowia (ok. 1 mld zł), transportu i łączności (ok. 591 mln zł) oraz administracji publicznej (ok. 414 mln zł). Dotacje przekazane na zadania w tych działach stanowią ponad 95 proc. łącznej kwoty dotacji dla samorządów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  REKLAMA

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  REKLAMA

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA