reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Twórcy reformy samorządowej na forum międzynarodowym

Twórcy reformy samorządowej na forum międzynarodowym

Na zaproszenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, prof. Jerzy Regulski i sędzia Jerzy Stępień, współtwórcy polskiej reformy samorządowej i założyciele FRDL, wzięli udział w spotkaniu liderów byłej opozycji antykomunistycznej w Polsce z Prezydentem USA Barackiem Obamą. Spotkanie odbyło się 28 maja br.

- Chciałbym podziękować wszystkim obecnym na tej sali, ale także narodowi polskiemu, za to, że jest inspiracją dla zmian na całym świecie - powiedział Obama. - Teraz mam sporo siwych włosów, wtedy byłem studentem (...) Pamiętam, że zrozumiałem wtedy, że dzieje się właśnie historia na naszych oczach, bo zwykli ludzie robili niezwykłe rzeczy z wielką odwagą, mimo, że nie mieli dużych szans. Przywódcy Solidarności oraz inne osoby (obecne) w tej sali zapoczątkowali pokojową rewolucję, która doprowadziła do upadku reżimu i upadku całego systemu ucisku sowieckiego. Doprowadziło to do skutków na całym świecie, nie tylko w Europie Środkowo-Wschodniej - oświadczył.

Zadeklarował też, że chciałby zachęcić wszystkie państwa, które "przechodzą teraz te same doświadczenia", aby uczyły się od Polski.

Prof. Jerzy Regulski podziękował Prezydentowi Obamie za pomoc jaką Stany Zjednoczone okazały Polsce w okresie odbudowywania demokracji w naszym kraju. Podkreślił szczególnie rolę wsparcia amerykańskich agend rządowych, prywatnych fundacji i organizacji pozarządowych dla działań związanych z wprowadzaniem w Polsce reformy samorządowej.

Zaproszenie twórców reformy samorządowej na spotkanie z amerykańskim prezydentem jest kolejnym dowodem uznania i podkreślenia kluczowej roli procesu decentralizacji władzy w Polsce dla dekomunizacji życia w naszym kraju.  

Amerykanie dzielili się z nami swoimi doświadczeniami funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego i organizacji lokalnej administracji. W latach 90. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej współrealizowała wiele z tych programów pomocowych, szczególnie we współpracy z Uniwersytetem Rutgersa.      

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

frdl.org.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama