reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nowy wzór karty zgłoszenia kandydata na ławnika

Nowy wzór karty zgłoszenia kandydata na ławnika

Gmina udostępnia wzór karty zgłoszenia kandydata na ławnika. Nowy wzór karty zawiera rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, które właśnie weszło w życie.

Ławników do sądów okręgowych oraz do sądów rejonowych wybierają rady gmin, których obszar jest objęty właściwością tych sądów - w głosowaniu tajnym.

Kandydatów na ławników mogą zgłaszać radom gmin prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych, oraz co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru, w terminie do dnia 30 czerwca ostatniego roku kadencji.

Do obowiązków gminy należy udostępnienie wzoru karty zgłoszenia kandydata na ławnika w siedzibie organu gminy. Po przeprowadzeniu wyborów, rada gminy niezwłocznie przesyła właściwemu sądowi karty kandydatów, którzy zostali wybrani ławnikami wraz z załączonymi do nich dokumentami oraz informacje o wybranych ławnikach uzyskane od komendanta policji.

Dokumenty dotyczące osób, które nie zostały wybrane mogą zostać odebrane w ciągu 60 dni od dnia przeprowadzenia wyborów.  Jeśli ani kandydat ani zgłaszający nie odbiorą dokumentów w terminie, gmina musi powołać komisję która, dokona zniszczenia dokumentów. Gmina ma na to 30 dni od upływu terminu na odbiór dokumentów.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 9 czerwca 2011 r. w sprawie sposobu postępowania z dokumentami złożonymi radom gmin przy zgłaszaniu kandydatów na ławników oraz wzoru karty zgłoszenia (Dz. U. Nr 121, Poz. 694) obowiązuje od 14 czerwca 2011 r. 

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama