reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie

Przemarszem Orkiestry Szałamistek spod Biura Wystaw Artystycznych na Rynek rozpoczął się w piątek w Rzeszowie Europejski Stadion Kultury (ESK). Impreza jest wydarzeniem towarzyszącym przyszłorocznym mistrzostwom Europy w piłce nożnej; potrwa do niedzieli.

Na inaugurującej imprezę konferencji prasowej, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Oleg Horbenko podkreślił, że ESK odbywa się w czasie, kiedy Polska przewodniczy w Radzie UE.

"Ten fakt nie pozostaje bez znacznie w budowaniu przyjaźni polsko - ukraińskiej. Trzy województwa na Ukrainie są zaangażowane w realizację tego projektu, to pokazuje, że Ukrainie bardzo zależy na dobrych relacjach między naszymi krajami" - dodał.

Wicemarszałek województwa podkarpackiego Anna Kowalska, zauważyła, że dzięki ESK nasze stosunki z Ukrainą, budujemy nie tylko poprzez wydarzenia sportowe, jakie będą miały miejsce za rok, ale także poprzez kulturę.

Ten aspekt imprezy podkreśliła również dyrektorka Departamentu Współpracy z Zagranicą w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ewa Ger. Jej zdaniem ESK pokazuje, że kultura jest bardzo ważna i może łączyć oba narody, podobnie jak sport.

"Kolejnym ważnym zadaniem tego projektu jest to, że dajemy jasny sygnał Europie, że Wschód dla nas jest ważny i współpraca między Polską i Ukrainą układa się bardzo dobrze" - dodała Ger. Podkreśliła, że jest to inauguracja ESK i projekt ten będzie kontynuowany w następnym roku.

Zdaniem dyrektora Narodowego Centrum Kultury Krzysztofa Dudka, ilość imprez, które odbędą się w ramach ESK "przyprawia o zawrót głowy". "Ponad sto imprez z każdej dziedziny ekspresji artystycznej. Chcemy wykorzystać wydarzenie sportowe, jakim będzie EURO, do tego, aby pokazać to co Polska ma najlepszego. A w naszej ocenie to właśnie kultura jest tym, czym powinniśmy się chwalić. I w Rzeszowie zaczynamy to chwalenie" - dodał.

W piątek, najważniejszym wydarzenie będzie koncert "Gramy Razem!" na ogromnej scenie ustawionej na rzeszowskim Rynku. W czasie jego trwania zaprezentowane zostanie premierowe prawykonanie kantaty Krzesimira Dębskiego i ukraińskiego kompozytora Romana Drozda. W programie jest także występ połączonych polsko-ukraińskich orkiestr i chórów. Wystąpią także zespoły z Polski i Ukrainy m.in. Wilki, Maciej Maleńczuk, Patrycja Markowska, Haydamaky, Lama i Tartak, które wykonają najpopularniejsze przeboje stadionowe.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół Morcheeba z Wielkiej Brytanii. Ross Godfrey, jeden z muzyków kapeli powiedział na piątkowej konferencji, że podczas koncertu usłyszeć będzie można największe przeboje zespołu.

"Zawsze staramy się, aby nasze koncerty były dobrą zabawą i publiczność włączała się do koncertu i śpiewała razem z nami. Każdy koncert jest inny, na scenie zazwyczaj dużo improwizujemy i, tak naprawdę, koncert jest wypadkową naszego kontaktu z publicznością" - dodał.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama