REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe wzory oświadczeń majątkowych samorządowców

REKLAMA

Rząd chce przyspieszyć prace nad nowymi wzorami oświadczeń majątkowych. Tylko do jutra samorządowcy mogą opiniować projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Nowe wzory oświadczeń majątkowych przygotowano dla:

REKLAMA

- radnych,

- członków zarządów,

- sekretarzy i skarbników,

- kierowników samorządowych jednostek organizacyjnych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- osób zarządzających i członków organów samorządowych osób prawnych,

- osób wydających decyzje administracyjne w imieniu marszałka, starosty oraz wójta.

W nowym oświadczeniu majątkowym radny wykaże:

- domy, mieszkania i inne nieruchomości (wymagane szczegóły - m.in. forma nabycia, dane podmiotu od którego nieruchomość nabyto, cena);

- gospodarstwa rolne (wymagane szczegóły dotyczące m.in. wielkości i rodzaju gospodarstwa, formy i daty nabycia, poprzedniego właściciela nieruchomości, dochodów, przychodów oraz dotacji);

-zasoby pieniężne: zgromadzone w walucie polskiej i obcej (w gotówce oraz na rachunkach i w lokatach bankowych), fundusze inwestycyjne i papiery wartościowe, ubezpieczenia kapitałowe i inne;

- mienie Skarbu Państwa, innych państwowych osób prawnych, jednostek samorządu lub ich związków – które podlegało zbyciu w drodze przetargu;

- członkostwo we władzach zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych spółek prawa handlowego oraz występowanie jako pełnomocnik takiej spółki;

- udziały, akcje lub bycie wspólnikiem w spółkach prawa handlowego (z zaznaczeniem czy przekraczają one 10 proc. kapitału zakładowego);

- prowadzenie działalności gospodarczej, zarządzanie nią lub występowanie jako pełnomocnik w prowadzeniu takiej działalności;

- składniki rzeczowe mienia ruchomego o wartości powyżej 10 000 zł (np: pojazdy mechaniczne, dzieła sztuki, biżuteria, sprzęt rolniczy);

- zobowiązania pieniężne o wartości powyżej 10 000 zł w tym kredyty i pożyczki;

- prawa majątkowe o wartości powyżej 10 000 zł niewymienione w poprzednich punktach -  w tym wierzytelności;

- dochody uzyskane w roku poprzednim z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej w tabelarycznym ujęciu (z podaniem źródła, miejsca zatrudnienia, płatnika, kwoty dochodu), oraz roczny dochód małżonka .

Członek zarządu, skarbnik czy sekretarz wykaże w oświadczeniu dodatkowo członkostwo w zarządzie fundacji prowadzącej działalność gospodarczą.

Zmiany wzorów oświadczeń majątkowych zainspirowane zostały przez raport Najwyższej Izby Kontroli z 2006 r. w którym Izba sygnalizowała potrzebę doprecyzowania wzorów oświadczeń tak, aby zakres wymaganych informacji nie budził wątpliwości.

Projekty nowych oświadczeń majątkowych dostępne na stronie bip.kprm.gov.pl>>. Termin zgłaszania uwag mija 13 października.

Czytaj także: Oświadczenia majątkowe samorządowców 2011>>

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA