| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nie można zaskarżać wyroków i postanowień NSA

Nie można zaskarżać wyroków i postanowień NSA

Orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego są ostateczne, stają się prawomocne z chwilą ich wydania i nie można ich zaskarżać - przypomniał NSA w postanowieniu.

Chodziło o sytuację, gdy Wojewódzki Sąd Administracyjny pozostawił bez rozpoznania wniosek osoby, która starała się o zwolnienie jej od wpisu sądowego. Jako powód sąd podał, że osoba ta nie wypełniła urzędowego formularza w wymaganym terminie. Sąd nie miał, więc podstaw, żeby rozpoznać jej wniosek.

Osoba złożyła zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego (na postanowienie WSA), a gdy NSA je oddalił, znów złożyła zażalenie - tym razem na postanowienie NSA.

Prawo na to nie pozwala. "Zażalenie jest niedopuszczalne. Zaskarżone orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego zostało doręczone skarżącemu wraz z pouczeniem, iż jest ono ostateczne i nie podlega zaskarżeniu" - orzekł NSA.

Sąd przypomniał, że rozpatruje skargi kasacyjne i zażalenia od wyroków i postanowień wojewódzkich sądów administracyjnych. Zażalenie przysługuje od postanowień WSA w przypadkach przewidzianych w ustawie, a ponadto od postanowień wymienionych w art. 194 § 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Na przykład, gdy postanowienie dotyczy przekazania sprawy innemu sądowi administracyjnemu, wstrzymania wykonania decyzji, zawieszenie postępowania, odmowy sporządzenia uzasadnienia wyroku, oddalenia wniosku o wyłączenie sędziego, odrzucenia skargi kasacyjnej, czy ukarania grzywną.

Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie zawiera przepisu, który dopuszczałby możliwość rozpoznawania skargi kasacyjnej bądź zażalenia od orzeczeń wydanych przez Naczelny Sąd Administracyjny - stwierdził NSA w postanowieniu z 18 października 2011 r. (sygn. II GZ 358/10 ).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

PB Online

Serwis badań internetowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »