reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wskaźniki do oceny sytuacji finansowej samorządów

Wskaźniki do oceny sytuacji finansowej samorządów

Na stronie resortu finansów opublikowano wskaźniki służące do oceny sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w latach 2008-2010.

Na podstawie przygotowanego zestawu wskaźników poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, w ramach określonych typów i kategorii, będą mogły porównać swoją sytuację finansową z sytuacją finansową innych jednostek.

Wskaźniki podzielono na trzy grupy:

- wskaźniki budżetowe (tj. wskaźnik udziału dochodów bieżących w dochodach ogółem, wskaźnik udziału dochodów własnych w dochodach ogółem, udział nadwyżki operacyjnej w dochodach ogółem, udział wydatków majątkowych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodnymi od wynagrodzeń, udział nadwyżki operacyjnej i dochodów ze sprzedaży majątku w dochodach ogółem, wskaźnik samofinansowania)

- wskaźniki na mieszkańca (tj. transfery bieżące na mieszkańca, nadwyżka operacyjna na mieszkańca, zobowiązania ogółem na mieszkańca, zobowiązania ogółem bez zobowiązań na projekty unijne na mieszkańca,  

- wskaźniki dla zobowiązań według tytułów dłużnych (tj. udział zobowiązań ogółem w dochodach ogółem, zobowiązania ogółem bez zobowiązań na projekty unijne w dochodach ogółem, obciążenie dochodów ogółem obsługą zadłużenia, obciążenie dochodów ogółem obsługą zadłużenia bez rat kapitałowych na projekty unijne, obciążenie dochodów własnych obsługą zadłużenia, obciążenie dochodów bieżących wydatkami bieżącymi i obsługa zadłużenia, udział zobowiązań wymagalnych w zobowiązaniach ogółem, udział zobowiązań wymagalnych wobec ZUS, KRUS, NFZ w dochodach ogółem, udział zobowiązań wymagalnych wobec ZUS, KRUS, NFZ w zobowiązaniach ogółem)

Przy opracowywaniu wskaźników przyjęto definicję dochodów i wydatków majątkowych zaczerpniętą z ustawy o finansach publicznych – art 235 i 236)

Wskaźniki obliczono dla samorządów w następujących kategoriach:

- gminy wiejskie,

- gminy miejskie,

- gminy miejsko-wiejskie,

- powiaty,

- miasta na prawach powiatu z wyłączeniem metropolii,

- metropolie (dwanaście miast na prawach powiatu),

- województwa.

Wskaźniki do pobrania ze strony Ministerstwa Finansów>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama