reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Urzędnik gminy oskarżony ws. śmierci dziecka

Urzędnik gminy oskarżony ws. śmierci dziecka

Prokuratura rejonowa w Elblągu oskarżyła urzędnika gminy Braniewo Damiana S. o niedopełnienie obowiązków służbowych i nieumyślne spowodowanie śmierci 8-letniej Magdy, przygniecionej podczas zabawy na wiejskim boisku przez wadliwie wykonaną, niestabilną bramkę.

Jak poinformowała we wtorek Jolanta Rudzińska z elbląskiej prokuratury rejonowej, akt oskarżenia zarzuca Damianowi S., podinspektorowi z urzędu gminy w Braniewie, nieumyślne spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Oskarżony nadzorował remont wadliwie wykonanej i niestabilnej bramki, która w czerwcu ub. roku przygniotła dziecko bawiące się na wiejskim boisku w Gronowie.

"Uznaliśmy, że jako urzędnik powinien wykazać większą staranność przy realizacji takiego zadania, zwłaszcza że z boiska, na którym ustawiono bramki, korzystały dzieci" - powiedziała PAP prok. Rudzińska.

Prokuratura uznała, że niedopełnienie obowiązków przez oskarżonego miało charakter nieumyślny. Damian S. nie miał w swoich kompetencjach tego typu zadań, wykonywał jedynie ustne polecenie wójta. W imieniu gminy zajmował się wyborem firmy, która wykonała bramkę, oraz bezpośrednim nadzorem i odbiorem robót.

Z ekspertyzy sporządzonej na zlecenie prokuratury przez Instytut Sportu wynika, że bramka była zbudowana wadliwie; zagrażała zdrowiu i życiu bawiących się w pobliżu dzieci. Przednia część, wykonana z ciężkich rur i zbyt krótkie tzw. tylne odciągi spowodowały, że urządzenie było chybotliwe. Bramka nie była w żaden sposób przytwierdzona do podłoża.

Do tragedii doszło niespełna w tydzień po ustawieniu bramek na boisku w Gronowie. Metalowa konstrukcja przygniotła 8-letnią Magdę, powodując rozległe, śmiertelne obrażenia głowy.

Po wypadku władze samorządowe Braniewa nakazały przegląd wszystkich wiejskich boisk w gminie i wycofanie pozostałych, wadliwie skonstruowanych urządzeń sportowych.

Proces Damiana S. będzie toczył się przed sądem rejonowym w Braniewie. Oskarżonemu grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama