reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Podlaskie: W białostockim skansenie powstaną rzeźby-ule

Podlaskie: W białostockim skansenie powstaną rzeźby-ule

Blisko 2-metrowej wysokości postaci m.in. pastuszka, młynarza, św. Ambrożego czy wiejskich kobiet, rzeźbią twórcy ludowi w Białostockim Muzeum Wsi. W przyszłości w drewnianych rzeźbach mają zamieszkać pszczoły.

Gotowe już rzeźby będzie można obejrzeć w muzeum w niedzielę, podczas festynu "Rodzinna Niedziela w skansenie".

W plenerze rzeźbiarskim bierze udział dziewięciu twórców ludowych z Polski, przede wszystkim z województwa podlaskiego, oraz z Białorusi. Jak powiedziała PAP Małgorzata Przybyszewska z Białostockiego Muzeum Wsi, w ramach warsztatów mają powstać rzeźby o tematyce wiejskiej, nawiązujące do charakteru muzeum.

Dodatkowo mają być one przystosowane do zasiedlenia w przyszłości przez pszczoły i pełnić funkcję tzw. uli figuralnych, czyli mających kształt postaci ludzkiej lub zwierzęcej.

Na plenerze powstaną rzeźby z drewna lipowego, m.in. postaci św. Ambrożego - patrona pszczelarzy, młynarza, pastuszka, grajka z harmonijką, niedźwiedzia czy Światowida. Będą to także rzeźby wiejskich kobiet ze stępą, czyli narzędziem do kruszenia ziarna na kaszę, z żarnami, czyli urządzeniem do mielenia zboża a także rzeźba kobiety trzymającej w rękach ser.

Po zakończeniu pleneru, rzeźby mają stanąć na całym terenie skansenu i w ten sposób uatrakcyjnić jego zwiedzanie.

W muzeum przez cały tydzień trwa impreza edukacyjna "Piknik w skansenie", podczas której dzieci i młodzież poznają ginące zawody, np. kowala czy garncarza. Mogą też spotkać się z rzeźbiarzami, którzy opowiedzą im o swojej pracy, a chętni będą mogli spróbować też rzeźbić dłutem.

Białostockie Muzeum Wsi jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ma charakter skansenu. Gromadzi zbiory etnograficzne (głównie wyposażenie domów, różnego typu narzędzia rolnicze, kowalskie, stolarskie, sprzęty gospodarstwa domowego, ceramikę ludową, tkaniny i stroje), artystyczno-historyczne (dokumenty, pocztówki i in.) oraz zabytki techniki rolnej i leśnej. (PAP)

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama