reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rozpoczyna się budowa Term Warmińskich

Rozpoczyna się budowa Term Warmińskich

W czwartek wmurowano kamień węgielny pod budowę Term Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, czyli kompleksu basenów, które wykorzystują wody termalne. Realizowana przez powiat lidzbarski inwestycja ma kosztować 96 mln zł i powinna być oddana do użytku w 2014 r.

Termy powstaną w Lidzbarku Warmińskim u podnóża Góry Krzyżowej przy drodze krajowej nr 51, która prowadzi do polsko-rosyjskiego przejścia granicznego w Bezledach. W miejscu przewidzianym pod budowę Term Warmińskich wykonano już odwiert na głębokość 1035 m.

Wykonawcą prac budowlanych jest konsorcjum Kornas Development. Projekt zakłada budowę zespołu krytych i otwartych basenów, które wykorzystują słone i ciepłe wody termalne. Powstanie też ośrodek odnowy biologicznej i rehabilitacji, centrum konferencyjne, wioska wakacyjna dla rodzin z dziećmi, obiekty rekreacyjne z terenami narciarskimi, ogrodem linowym, parkiem wspinaczkowym i boiskami, a także sklepy i restauracja.

Wartość inwestycji wynosi 96 mln zł, z czego 66 mln zł to fundusze unijne. Dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2007-2013. Beneficjentem projektu jest powiat lidzbarski, a jego partnerem miasto Lidzbark Warmiński.

W ocenie władz samorządowych Termy Warmińskie dają szansę na ożywienie gospodarcze i turystyczne północno-zachodniej części województwa. Inwestycja spotkała się z krytyką części lokalnych mediów, które podważały jej opłacalność. Woda typu chlorkowo-sodowego, która zasili kompleks lidzbarskich basenów ma temperaturę 24 st. Celsjusza i będzie wymagała podgrzania.

W ocenie starosty lidzbarskiego Jana Harhaja największym atutem wody jest wysoka mineralizacja i przydatność do celów balneologicznych; właściwości lecznicze wody potwierdza świadectwo Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama