| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rozpoczyna się budowa Term Warmińskich

Rozpoczyna się budowa Term Warmińskich

W czwartek wmurowano kamień węgielny pod budowę Term Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, czyli kompleksu basenów, które wykorzystują wody termalne. Realizowana przez powiat lidzbarski inwestycja ma kosztować 96 mln zł i powinna być oddana do użytku w 2014 r.

Termy powstaną w Lidzbarku Warmińskim u podnóża Góry Krzyżowej przy drodze krajowej nr 51, która prowadzi do polsko-rosyjskiego przejścia granicznego w Bezledach. W miejscu przewidzianym pod budowę Term Warmińskich wykonano już odwiert na głębokość 1035 m.

Wykonawcą prac budowlanych jest konsorcjum Kornas Development. Projekt zakłada budowę zespołu krytych i otwartych basenów, które wykorzystują słone i ciepłe wody termalne. Powstanie też ośrodek odnowy biologicznej i rehabilitacji, centrum konferencyjne, wioska wakacyjna dla rodzin z dziećmi, obiekty rekreacyjne z terenami narciarskimi, ogrodem linowym, parkiem wspinaczkowym i boiskami, a także sklepy i restauracja.

Wartość inwestycji wynosi 96 mln zł, z czego 66 mln zł to fundusze unijne. Dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2007-2013. Beneficjentem projektu jest powiat lidzbarski, a jego partnerem miasto Lidzbark Warmiński.

W ocenie władz samorządowych Termy Warmińskie dają szansę na ożywienie gospodarcze i turystyczne północno-zachodniej części województwa. Inwestycja spotkała się z krytyką części lokalnych mediów, które podważały jej opłacalność. Woda typu chlorkowo-sodowego, która zasili kompleks lidzbarskich basenów ma temperaturę 24 st. Celsjusza i będzie wymagała podgrzania.

W ocenie starosty lidzbarskiego Jana Harhaja największym atutem wody jest wysoka mineralizacja i przydatność do celów balneologicznych; właściwości lecznicze wody potwierdza świadectwo Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Najda

Dyrektor ds. Inwestycji i Funduszy z UE w firmie Najda Consulting (www.najdaconsulting.pl). Ekspert w dziedzinie funduszy unijnych i dużych projektów inwestycyjnych dla przedsiębiorstw oraz samorządów gminnych. Funduszami unijnymi zajmuje się od 2002 roku. Według ogólnopolskiego dwumiesięcznika Fundusze Europejskie, Najda Consulting zajmuje wysokie miejsca w rankingu najskuteczniejszych firm doradczych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »