reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Sandomierz: Zakończono remont wału przeciwpowodziowego na Trześniówce

Sandomierz: Zakończono remont wału przeciwpowodziowego na Trześniówce

Zakończył się remont prawie trzykilometrowego odcinka wałów przeciwpowodziowych na Trześniówce (prawy dopływ Wisły). Wał jest teraz bardziej odporny na przerwanie i dostępny dla służb ratowniczych. Inwestycja kosztowała 7,2 mln zł.

Remont wału był kluczowy dla zabezpieczenia Sandomierza i okolic przed ewentualną powodzią. Remont polegał na podwyższeniu wału średnio o metr, zabezpieczeniu przesłoną bentonitowo-cementową i gruntownym wzmocnieniu skarp - poinformował kierownik rejonowego oddziału Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Sandomierzu, Jacenty Czajka.

Przebudowano także system dróg, dzięki czemu w przypadku powodzi łatwiej na miejsce dojadą służby ratunkowe.

Inwestycja kończy się na granicy z województwem podkarpackim. Jak wyjaśnił Czajka, "Podkarpacie już wcześniej wykonało podobny remont."

Na środę, 19 grudnia planowane jest uroczyste zakończenie inwestycji z udziałem władz miasta, powiatu i województwa.

Wykonawcą remontu wałów na Trześniówce było konsorcjum dwóch sandomierskich firm - Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego i Przedsiębiorstwa Robót Wodnych i Melioracyjnych. Przesłony bentonitowo-cementowe w podstawie wałów wybudowało Przedsiębiorstwo Robót Geologiczno-Wiertniczych z Sosnowca. Pieniądze na remont wałów pochodzą z programu "Górna Wisła". Koszt inwestycji to 7,2 mln zł.

Trześniówka jest prawym dopływem Wisły, o długości 57 km. W większości przepływa przez województwo podkarpackie. W dolnym biegu, tuż przed ujściem do Wisły, przepływa także przez woj. świętokrzyskie.

W maju 2010 roku, w wyniku powodzi, prawobrzeżna część Sandomierza znalazła się pod wodą. Wówczas z brzegów wystąpiła Wisła. Sytuacja powtórzyła się na początku czerwca 2010. Wtedy woda zaczęła wlewać się do miasta przez wyrwę w wale przeciwpowodziowym Trześniówki.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama