reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Unijne miliony na przedszkola

Unijne miliony na przedszkola

- Ponad 50 mln euro, czyli ok. 200 mln zł z Programu Kapitał Ludzki przeznaczymy na modernizację oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych. Dodatkowymi pieniędzmi regiony będą dysponowały od 1 lipca 2013 r. – powiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas wspólnej konferencji prasowej z minister edukacji narodowej Krystyną Szumilas.

Dodatkowe środki zostaną przeznaczone w pierwszej kolejności na modernizację 2 293 istniejących oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych przy 1 402 szkołach podstawowych, prowadzonych przez gminy, w których wychowanie przedszkolne odbywa się tylko w oddziałach przedszkolnych. - Fundusze Europejskie pomogą ponad 430 gminom w przygotowaniu w oddziałów przedszkolnych do świadczenia wysokiej jakości usług, w szczególności na rzecz 3- i 4-latków – poinformowała minister Szumilas. – Docelowo do zmodernizowanych placówek będzie uczęszczać ponad 55 tys. przedszkolaków – dodała.

- Unijne środki od 2008 przeznaczamy na wsparcie edukacji, w tym przedszkolnej. Dzięki przesunięciu funduszy, pula jaką w latach 2007-2013 przewidzieliśmy na przedszkola wzrasta z 1,5 mld zł do 1,7 mld zł. Dotychczas wykorzystaliśmy już 74 proc. tej kwoty – podkreślała minister Bieńkowska. - Pieniądze te przynoszą określone rezultaty. Z Europejskiego Funduszu Społecznego powstało 3,6 tys. przedszkoli, z których korzysta 124 tys. dzieci, głównie na obszarach wiejskich. Co istotne, ponad 86 proc. ośrodków, które otrzymało unijną pomoc nadal funkcjonuje po zakończeniu projektów. Najważniejsze, że dzięki środkom europejskim już co drugie dziecko uczęszcza do przedszkola.

Podczas ostatniego posiedzenia Komitetu Monitorującego POKL podjęto decyzję o przesunięciu łącznie 132 mln euro. Komisja Europejska poparła zmiany. Obok wspomnianych wcześniej pieniędzy na oddziały przedszkolne:

  • blisko 50 mln euro zasili konkursy dotyczące aktywizacji osób bezrobotnych, zwłaszcza młodych, 50+ i niepełnosprawnych,
  • 17 mln euro przeznaczymy na aktywizację osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym,
  • 11,5 mln euro na pomoc dla zagrożonych zwolnieniami i outplacement,
  • 3 mln euro przeznaczymy na kształcenie zawodowe (pilotażowy program rozwojowy dla 45 szkół w woj. małopolskim).

źródło: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama