reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nowa propozycja współpracy dla bibliotek!

Nowa propozycja współpracy dla bibliotek!

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przewiduje możliwość rezygnacji z poruszania tematu bibliotek w założeniach do ustawy samorządowej. Taką propozycję minister Michał Boni złożył na spotkaniu ze środowiskiem bibliotekarzy 18 marca.

W styczniu MAC przedstawił do konsultacji społecznych projekt założeń do nowej ustawy samorządowej, która ma zwiększyć dochody samorządów nawet o miliard złotych. Pieniądze te mają się znaleźć m.in. dzięki usprawnianiu warunków działania samorządów. Jedną z licznych propozycji było ustawowe ułatwienie współpracy bibliotek szkolnych i publicznych. Propozycja ta wywołała duży opór, organizatorzy akcji „STOP likwidacji bibliotek szkolnych” uznali wręcz, że to zachęta do likwidacji bibliotek szkolnych.

W czasie spotkania  18 marca 2013 r. w MAC nikt nie kwestionował tego, że biblioteki szkolne muszą istnieć. Michał Boni wyjaśnił, że MAC zajął się problemem, bo odpowiada za relacje z samorządami i szuka sposobów, by zachęcić je do wspierania bibliotek. A to jest możliwe tylko wtedy, kiedy jakość oferty bibliotecznej będzie rosła.

- Jesteśmy po dwóch miesiącach debaty, nie możemy tego czasu zmarnować. Biblioteki szkolne są potrzebne i dlatego muszą się modernizować. Utrzymanie status quo to za mało – powiedział Boni. Trzeba zredefiniować rolę bibliotek szkolnych w świecie pełnym informacji, gdzie proces edukacyjny nie ogranicza się do środowiska szkolnego

Zespół roboczy ma wypracować rozwiązania, które pozwolą bibliotekom szkolnym zrobić taki skok, jaki zrobiły już biblioteki publiczne korzystając w ostatnich latach z programów Biblioteka Plus i Program Rozwoju Bibliotek. Wsparciem – za zgodą MEN – może być dla bibliotek szkolnych nowy Program Operacyjny Polska Cyfrowa. MAC jest w tym programie instytucją wiodącą i planuje sposób wydawania pieniędzy.

- Jeśli okaże się, że biblioteki szkolne i publiczne mimo różnej organizacji i prawnego uwarunkowania nauczą się dobrze współpracować dla dobra społeczności lokalnej, to ten model może być wystarczający. Bądźcie komitetem sterującym całego projektu – wspólnie z samorządami szukajmy rozwiązań. Zdejmujemy biblioteki z projektu założeń do ustawy samorządowej, ale pod warunkiem, że będziemy szukali innych sposobów poprawy ich sytuacji – powiedział Boni.

Zobacz więcej Wiadomości.

Źródło: MAC

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama