reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nowa propozycja współpracy dla bibliotek!

Nowa propozycja współpracy dla bibliotek!

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przewiduje możliwość rezygnacji z poruszania tematu bibliotek w założeniach do ustawy samorządowej. Taką propozycję minister Michał Boni złożył na spotkaniu ze środowiskiem bibliotekarzy 18 marca.

W styczniu MAC przedstawił do konsultacji społecznych projekt założeń do nowej ustawy samorządowej, która ma zwiększyć dochody samorządów nawet o miliard złotych. Pieniądze te mają się znaleźć m.in. dzięki usprawnianiu warunków działania samorządów. Jedną z licznych propozycji było ustawowe ułatwienie współpracy bibliotek szkolnych i publicznych. Propozycja ta wywołała duży opór, organizatorzy akcji „STOP likwidacji bibliotek szkolnych” uznali wręcz, że to zachęta do likwidacji bibliotek szkolnych.

W czasie spotkania  18 marca 2013 r. w MAC nikt nie kwestionował tego, że biblioteki szkolne muszą istnieć. Michał Boni wyjaśnił, że MAC zajął się problemem, bo odpowiada za relacje z samorządami i szuka sposobów, by zachęcić je do wspierania bibliotek. A to jest możliwe tylko wtedy, kiedy jakość oferty bibliotecznej będzie rosła.

- Jesteśmy po dwóch miesiącach debaty, nie możemy tego czasu zmarnować. Biblioteki szkolne są potrzebne i dlatego muszą się modernizować. Utrzymanie status quo to za mało – powiedział Boni. Trzeba zredefiniować rolę bibliotek szkolnych w świecie pełnym informacji, gdzie proces edukacyjny nie ogranicza się do środowiska szkolnego

Zespół roboczy ma wypracować rozwiązania, które pozwolą bibliotekom szkolnym zrobić taki skok, jaki zrobiły już biblioteki publiczne korzystając w ostatnich latach z programów Biblioteka Plus i Program Rozwoju Bibliotek. Wsparciem – za zgodą MEN – może być dla bibliotek szkolnych nowy Program Operacyjny Polska Cyfrowa. MAC jest w tym programie instytucją wiodącą i planuje sposób wydawania pieniędzy.

- Jeśli okaże się, że biblioteki szkolne i publiczne mimo różnej organizacji i prawnego uwarunkowania nauczą się dobrze współpracować dla dobra społeczności lokalnej, to ten model może być wystarczający. Bądźcie komitetem sterującym całego projektu – wspólnie z samorządami szukajmy rozwiązań. Zdejmujemy biblioteki z projektu założeń do ustawy samorządowej, ale pod warunkiem, że będziemy szukali innych sposobów poprawy ich sytuacji – powiedział Boni.

Zobacz więcej Wiadomości.

Źródło: MAC

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama