reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Planowany wzrost świadczeń pielęgnacyjnych!

Planowany wzrost świadczeń pielęgnacyjnych!

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych zakłada podniesienie wysokości świadczenia, które od września 2006 roku nie było waloryzowane. Zasiłki pielęgnacyjne powinny wynosić 200 złotych, a nie 153 - uważa SLD.

W sierpniu ubiegłego roku zmienione zostało rozporządzenie określające wysokość dostępu do świadczeń rodzinnych. Nie zmieniono jednak wysokości tego zasiłku. „Dlatego zdecydowaliśmy się na uregulowanie tej sprawy ustawowo” - powiedział Tadeusz Tomaszewski. Tomaszewski wyjaśnił, że są dwa rodzaje świadczeń pielęgnacyjnych. Jeden to dodatek do emerytury lub renty dla osób powyżej 75 roku życia, który wynosi 203 zł i 50 groszy i jest waloryzowany wraz ze świadczeniem emerytalno- rentowym. Drugi to zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł, który przysługuje tym, którzy nie mają prawa do emerytury czy renty, dzieciom niepełnosprawnym oraz tym, których niepełnosprawność powstała po 16 roku życia.

Anna Bańkowska, była prezes ZUS uważa, że oba świadczenia powinny być wypłacane w tej samej wysokości. „Czy jest sprawiedliwe, żeby jedni otrzymywali z tego samego powodu obok emerytury 203 zł, a inni, którzy nie mają emerytury, są równie starzy, równie niepełnosprawni, lub ich dzieci są równie niepełnosprawne otrzymywali 153 zł” - pytała dziś podczas konferencji prasowej.

Sprawa - jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Tadeusz Tomaszewski - dotyczy prawie 920 tysięcy osób. Koszt jednorazowej podwyżki świadczenia to 450 milionów złotych.

Zobacz więcej Wiadomości.

reklama

Czytaj także

Źródło:

IAR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama