reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > GSIA > Jakie prace uprawniają do emerytur pomostowych

Jakie prace uprawniają do emerytur pomostowych

Kwalifikowanie do prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, których wykonywanie uprawnia do emerytury pomostowej, często przysparza kłopotów. Dotyczy to także przedsiębiorstw należących do samorządów.

Pracę jakich pracowników można zaliczyć do prac w szczególnych warunkach, o których traktuje załącznik nr 1 do ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (dalej: ustawa o emeryturach pomostowych)? Czy mogą to być pracownicy zatrudnieni na stanowisku robotnika do prac ciężkich – robotnika drogowego, do zadań których należy m.in. wycinka przydrożnych krzaków i drzew?

Zadanie pracodawcy

Ustawa o emeryturach pomostowych określa jedynie rodzaje prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz ją definiuje. Określenie, czy praca na konkretnym stanowisku jest pracą w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze powinno nastąpić na szczeblu zakładu pracy, na podstawie wytycznych zawartych w ustawie o emeryturach pomostowych. Pomocny może być Poradnik „Zasady kwalifikacji prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze”, przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Centralny Instytut Ochrony Pracy, zamieszczony na www.emeryturypomostowe.gov.pl.

Czytaj także:

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela>>

Nauczyciele mają szczególne uprawnienia emerytalne. Mogą przejść na emeryturę na takich samych warunkach jak pozostałe osoby ubezpieczone, mogą również przejść na tzw. emeryturę nauczycielską po spełnieniu określonych wymagań. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać wcześniejszą emeryturę dla nauczycieli?

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w zbiegu z innymi tytułami>>

Obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależniony od umowy, jaka została zawarta z pracownikiem. Najczęściej są to: umowa o pracę, umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Trudności sprawiają sytuacje, gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie lub podpisuje kilka różnych umów zatrudnienia z tym samym pracodawcą. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczenia.

Emerytury pomostowe – obowiązki płatnika składek>>

Do końca 2009 r. pracodawcy mieli czas na ostateczne określenie stanowisk, na których praca zaliczana będzie do prac w szczególnych warunkach lub prac o szczególnym charakterze. W tym roku zobowiązani są oni do opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników wykonujących pracę w tych warunkach.

TK: różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zgodny z konstytucją>>

Zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama