REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie uchwał w sprawie odpadów

Wioletta Kępka

REKLAMA

Zostało niewiele czasu na przygotowanie i przyjęcie uchwał wprowadzających w gminach nowy system gospodarowania odpadami. To już ostatni moment na rozpoczęcie prac nad tymi dokumentami.

REKLAMA

Rewolucja w gospodarce odpadami rozpoczęła się 1 stycznia 2012 r., kiedy to weszła w życie ustawa z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ustawa śmieciowa). Jednym z pierwszych etapów realizacji tych przepisów jest przyjęcie przez rady gmin uchwał wprowadzających nowe zasady odbierania odpadów od mieszkańców oraz nowe regulaminy utrzymania czystości i porządku. Radni mają na to czas do 31 grudnia 2012 r.

REKLAMA

Nowy regulamin musi być dostosowany do zaktualizowanego wojewódzkiego planu gospodarki odpadami (WPGO). Na aktualizacje tych planów sejmiki województw mają czas do 1 lipca br. Oznacza to, że gminy muszą poczekać z przygotowaniem swoich regulaminów do czasu zaktualizowania WPGO. Niestety, sejmiki województw nie śpieszą się z realizacją tego obowiązku. Z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Środowiska (MŚ) wynika, że w kwietniu 2012 r. do resortu trafił tylko jeden zaktualizowany WPGO. Biorąc pod uwagę, że MŚ ma dwa miesiące na zaopiniowanie uchwały sejmiku wojewódzkiego w sprawie aktualizacji WPGO, to niewiele. Najprawdopodobniej więc większość regionów nie zdąży zaktualizować swoich WPGO w terminie. Samorządy wojewódzkie nie poniosą jednak z tego tytułu żadnych konsekwencji. Problemy mogą mieć natomiast gminy, które nie zdążą przygotować regulaminów.

Uchwały rady gminy

Poza regulaminem czystości i porządku, radni gmin muszą przyjąć także uchwały w sprawie:

● stawek opłat za gospodarowanie odpadami,

● terminu, częstotliwości i trybu uiszczania tych opłat,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● wzoru deklaracji o wysokości opłaty,

● szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zamian za opłatę.

REKLAMA

– Gminy nie mogą też zapomnieć o obowiązku przeprowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat nowego systemu odbioru odpadów. Kampania ta powinna rozpocząć się po przyjęciu uchwał przez radnych – mówi Maria Duczmal, radca prawny w Departamencie Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska.

Uchwały regulujące cały system odbioru odpadów w gminie są podstawą nowego systemu. Dopiero po ich przyjęciu gmina będzie mogła rozpocząć przetargi na wybór firm, które w jej imieniu będą odbierać odpady. Wybrany przez samorząd przedsiębiorca musi zacząć odbierać odpady od właścicieli nieruchomości najpóźniej 1 lipca 2013 r. Czasu, zwłaszcza biorąc pod uwagę długotrwałość procedur przetargowych, zostało niewiele.

W przypadku uchwały o opłacie za gospodarowanie odpadami (art. 6k ust. 1 ustawy śmieciowej) radni przede wszystkim muszą wybrać jedną z metod jej ustalenia. Stawkę opłaty mogą uzależnić od liczby mieszkańców lokalu mieszkalnego, jego powierzchni albo zużycia wody.

– Stawka opłaty w przypadku nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, będzie zależna od ilości zebranych odpadów, wyrażonej w pojemnikach o określonej pojemności – informuje Robert Kamionowski, radca prawny w kancelarii Peter Nielsen & Partners Law Office.

Natomiast, określając wysokość stawki opłaty, radni muszą wziąć pod uwagę koszty funkcjonowania całego systemu, w tym m.in.:

1) odbierania, transportowania, zbierania, odzyskiwania i unieszkodliwiania,

2) tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania,

3) obsługi administracyjnej tego systemu.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

1 czerwca ma ruszyć program in vitro. Ogłoszono wyniki konkursu

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, w piątek poinformowała o wynikach konkursu na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro przez podmioty lecznicze. Program ma zostać uruchomiony już 1 czerwca.

Zasiłki dla poszkodowanych rolników. Zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Sejmik województwa lubelskiego zdecydował o przyznaniu wsparcia finansowego dla trzech gmin: Opole Lubelskie, Chodel, Józefów nad Wisłą. Każda z nich otrzyma po 100 tys. zł na wypłatę zasiłków dla sadowników, którzy doświadczyli strat po ostatnim gradobiciu i przymrozkach.

REKLAMA

Dofinansowanie 2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 m-ce, na 1 pracownika. Program: Odbuduj swoją przyszłość dla pogorzelców z Marywilskiej

W czerwcu 2024 r. powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy ul. Marywilskiej. Jak poinformował warszawski ratusz do 30 czerwca br. poszkodowani przedsiębiorcy mogą też składać wnioski o pomoc w postaci pieniędzy na wypłatę bieżących wynagrodzeń.

Płatne praktyki w energetycznym gigancie. Gdzie, dla kogo i do kiedy można aplikować?

Energetyczny gigant ogłosił rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk. Program jest skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy rozważają rozpoczęcie kariery w koncernie. W tym roku przygotowano 25 miejsc.

Kolejne alerty RCB o burzach i intensywnych opadach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach. W jakich województwach najlepiej nie wychodzić z domu? 

Bon energetyczny a opłata mocowa. Niepotrzebny jest wniosek. Automatyczna oszczędność od 15,96 do 89,4 zł

Parlament rzutem na taśmę w ustawie wprowadzającej bon energetyczny dodał zwolnienie z opłaty mocowej. To jedna z opłat, jakie widzimy na rachunku za prąd. Do końca 2024 r. będzie wynosiła 0 zł. Czy to jest bonus dla każdego gospodarstwa domowego, czy tylko dla tych osób, które mają prawo do bonu energetycznego?

REKLAMA

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

REKLAMA