reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Raporty > Poradnik Samorządowca - Działalność straży gminnych

Poradnik Samorządowca - Działalność straży gminnych

Straże gminne (miejskie) funkcjonują w krajowym porządku prawnym od przeszło kilkunastu lat. Podstawowym celem utworzenia tych jednostek była ochrona porządku publicznego na terenie gmin. Przez lata rozwoju i praktyki ewaluował zakres uprawnień, działania oraz umiejscowienia prawnego straży gminnych, w tym również jej funkcjonariuszy – strażników gminnych (miejskich).

Kolejne nowelizacje przepisów o strażach gminnych oraz innych aktów prawnych prowadziły konsekwentnie do uznania strażnika gminnego za funkcjonariusza publicznego o określonych prawach i obowiązkach oraz do rozwoju uprawnień i zakresu działania (w tym obowiązków) straży.

Niniejsza publikacja ma na celu opisanie zasad funkcjonowania straży gminnej i zakresu jej uprawnień. Ma również stanowić zbiór odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w zakresie działania i uprawnień straży. Chcieliśmy, aby ta publikacja była praktycznym przewodnikiem po zagadnieniach związanych z instytucją straży gminnej. W jej treści znajdą Państwo nie tylko wzory i przykłady, lecz także praktyczne wyjaśnienia, komentarze, orzecznictwo i opinie w sprawach najczęściej nurtujących komendantów oraz strażników.

Nasz Poradnik powstał w czasie nowelizacji przepisów, które dotyczyły uprawnień straży gminnych, dlatego omówiono zarówno nowe rozwiązania, jak i wcześniej obowiązujące przepisy, które przez pewien czas w określonym zakresie będą miały również zastosowanie. Wskazano różnice oraz porównano poprzednie i obecne regulacje, np. w zakresie daty, od jakiej należy liczyć bieg terminu – od wystawienia mandatu czy też ujawnienia wykroczenia.

Jednocześnie – w związku z wielokrotnym sygnalizowaniem przez komendantów straży gminnych, że większość problemów, z jakimi spotykają się strażnicy i komendanci straży i z którymi na masową skalę muszą się mierzyć w codziennej praktyce, dotyczy problematyki karania za wykroczenia (w szczególności drogowe) – w publikacji aspekt ten został potraktowany w sposób szczególny

reklama

Czytaj także

Źródło:

Poradnik Samorządowca
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama