reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Raporty > Poradnik Samorządowca - Działalność straży gminnych

Poradnik Samorządowca - Działalność straży gminnych

Straże gminne (miejskie) funkcjonują w krajowym porządku prawnym od przeszło kilkunastu lat. Podstawowym celem utworzenia tych jednostek była ochrona porządku publicznego na terenie gmin. Przez lata rozwoju i praktyki ewaluował zakres uprawnień, działania oraz umiejscowienia prawnego straży gminnych, w tym również jej funkcjonariuszy – strażników gminnych (miejskich).

Kolejne nowelizacje przepisów o strażach gminnych oraz innych aktów prawnych prowadziły konsekwentnie do uznania strażnika gminnego za funkcjonariusza publicznego o określonych prawach i obowiązkach oraz do rozwoju uprawnień i zakresu działania (w tym obowiązków) straży.

Niniejsza publikacja ma na celu opisanie zasad funkcjonowania straży gminnej i zakresu jej uprawnień. Ma również stanowić zbiór odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w zakresie działania i uprawnień straży. Chcieliśmy, aby ta publikacja była praktycznym przewodnikiem po zagadnieniach związanych z instytucją straży gminnej. W jej treści znajdą Państwo nie tylko wzory i przykłady, lecz także praktyczne wyjaśnienia, komentarze, orzecznictwo i opinie w sprawach najczęściej nurtujących komendantów oraz strażników.

Nasz Poradnik powstał w czasie nowelizacji przepisów, które dotyczyły uprawnień straży gminnych, dlatego omówiono zarówno nowe rozwiązania, jak i wcześniej obowiązujące przepisy, które przez pewien czas w określonym zakresie będą miały również zastosowanie. Wskazano różnice oraz porównano poprzednie i obecne regulacje, np. w zakresie daty, od jakiej należy liczyć bieg terminu – od wystawienia mandatu czy też ujawnienia wykroczenia.

Jednocześnie – w związku z wielokrotnym sygnalizowaniem przez komendantów straży gminnych, że większość problemów, z jakimi spotykają się strażnicy i komendanci straży i z którymi na masową skalę muszą się mierzyć w codziennej praktyce, dotyczy problematyki karania za wykroczenia (w szczególności drogowe) – w publikacji aspekt ten został potraktowany w sposób szczególny

reklama

Czytaj także

Źródło:

Poradnik Samorządowca
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama