REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgi wieczyste on-line

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze w tym roku notariusze i komornicy będą mogli przeglądać księgi wieczyste przez internet. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że do końca 2010 roku księgi on-line będą dostępne dla każdego.

Rządowy plan informatyzacji państwa na lata 2007–2010 przewiduje, że dostęp przez internet do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych zostanie zapewniony wszystkim zainteresowanym właścicielom i firmom do końca 2010 roku. Natomiast notariusze i komornicy będą mogli przeglądać księgi on-line jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Proces informatyzacji polegający na udostępnieniu ksiąg wieczystych za pośrednictwem internetu został podzielony na dwie fazy.

Zmiany legislacyjne

– Pierwsza faza pilotażowa, obejmująca dostęp do ksiąg wieczystych przez internet dla komorników i notariuszy, powinna zostać uruchomiona jeszcze w tym roku – mówi Joanna Dębek z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Natomiast zwykli obywatele będą musieli jeszcze trochę poczekać. Jak tłumaczy Ministerstwo Sprawiedliwości, aby księgi wieczyste były dostępne on-line dla wszystkich zainteresowanych, konieczne są zmiany legislacyjne. – Ministerstwo Sprawiedliwości przystąpiło już do opracowania niezbędnych w tym zakresie zmian w przepisach prawnych – zapewnia Joanna Dębek. Druga faza udostępniania ksiąg wieczystych zostanie wprowadzona w życie najprawdopodobniej do końca 2010 roku.

Numer elektroniczny

REKLAMA

Aby zapoznać się z treścią księgi wieczystej na ekranie własnego monitora, nie będzie trzeba dysponować podpisem elektronicznym. – Wystarczy zalogować się do systemu, a następnie wprowadzić dane w udostępnionych kryteriach filtracji – tłumaczy Joanna Dębek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby odnaleźć interesującą nas księgę wieczystą i zapoznać się z jej treścią, trzeba będzie wprowadzić jedynie jej numer elektroniczny. Ministerstwo zapewnia, że w planach ma udostępnienie do wglądu pełnej treści ksiąg wieczystych.

Zdaniem ekspertów udostępnienie ksiąg wieczystych za pośrednictwem internetu to istotny krok naprzód. Dzięki temu osoba nieposiadająca wykształcenia prawniczego miałaby więcej czasu, aby zapoznać się z treścią księgi i przeanalizować, zanim np. kupi daną nieruchomość.

Osoba nieobecna jako strona w postępowaniu>>

Dokument prywatny

Jak zaznacza Wojciech Koczara, radca prawny, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta, odpis z elektronicznej księgi wieczystej to nieczytelny dokument zawierający za mało istotnych informacji, które mogłyby pomóc w wielu trudnych przypadkach.

REKLAMA

Jak zapowiadał Igor Dzialuk, wiceminister sprawiedliwości, resort chce także, aby każdy zainteresowany mógł samodzielnie dokonać wydruku księgi wieczystej. Taki wydruk byłby dokumentem prywatnym, co oznacza, że nie można będzie powoływać się na jego treść przed sądami czy innymi organami państwowymi w celu potwierdzenia prawa do danej nieruchomości.

Udostępnienie ksiąg wieczystych w internecie to kolejny etap ułatwiania obywatelom dostępu do urzędowych rejestrów prowadzonych przez sądy. Obecnie za pośrednictwem sieci można przeglądać dane znajdujące się w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Informatyzacja ksiąg wieczystych

10 mln ksiąg wieczystych zostało już zapisanych w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych

85 wydziałów zakończyło informatyzację

243 wydziały przeprowadzają informatyzację ksiąg wieczystych

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska, Małgorzata Kryszkiewicz

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  Podwyżki dla policjantów 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  REKLAMA

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  REKLAMA