reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Prawo administracyjne > Księgi wieczyste on-line

Księgi wieczyste on-line

Jeszcze w tym roku notariusze i komornicy będą mogli przeglądać księgi wieczyste przez internet. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że do końca 2010 roku księgi on-line będą dostępne dla każdego.

Rządowy plan informatyzacji państwa na lata 2007–2010 przewiduje, że dostęp przez internet do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych zostanie zapewniony wszystkim zainteresowanym właścicielom i firmom do końca 2010 roku. Natomiast notariusze i komornicy będą mogli przeglądać księgi on-line jeszcze w tym roku.

Proces informatyzacji polegający na udostępnieniu ksiąg wieczystych za pośrednictwem internetu został podzielony na dwie fazy.

Zmiany legislacyjne

– Pierwsza faza pilotażowa, obejmująca dostęp do ksiąg wieczystych przez internet dla komorników i notariuszy, powinna zostać uruchomiona jeszcze w tym roku – mówi Joanna Dębek z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Natomiast zwykli obywatele będą musieli jeszcze trochę poczekać. Jak tłumaczy Ministerstwo Sprawiedliwości, aby księgi wieczyste były dostępne on-line dla wszystkich zainteresowanych, konieczne są zmiany legislacyjne. – Ministerstwo Sprawiedliwości przystąpiło już do opracowania niezbędnych w tym zakresie zmian w przepisach prawnych – zapewnia Joanna Dębek. Druga faza udostępniania ksiąg wieczystych zostanie wprowadzona w życie najprawdopodobniej do końca 2010 roku.

Numer elektroniczny

Aby zapoznać się z treścią księgi wieczystej na ekranie własnego monitora, nie będzie trzeba dysponować podpisem elektronicznym. – Wystarczy zalogować się do systemu, a następnie wprowadzić dane w udostępnionych kryteriach filtracji – tłumaczy Joanna Dębek.

Aby odnaleźć interesującą nas księgę wieczystą i zapoznać się z jej treścią, trzeba będzie wprowadzić jedynie jej numer elektroniczny. Ministerstwo zapewnia, że w planach ma udostępnienie do wglądu pełnej treści ksiąg wieczystych.

Zdaniem ekspertów udostępnienie ksiąg wieczystych za pośrednictwem internetu to istotny krok naprzód. Dzięki temu osoba nieposiadająca wykształcenia prawniczego miałaby więcej czasu, aby zapoznać się z treścią księgi i przeanalizować, zanim np. kupi daną nieruchomość.

Osoba nieobecna jako strona w postępowaniu>>

Dokument prywatny

Jak zaznacza Wojciech Koczara, radca prawny, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta, odpis z elektronicznej księgi wieczystej to nieczytelny dokument zawierający za mało istotnych informacji, które mogłyby pomóc w wielu trudnych przypadkach.

Jak zapowiadał Igor Dzialuk, wiceminister sprawiedliwości, resort chce także, aby każdy zainteresowany mógł samodzielnie dokonać wydruku księgi wieczystej. Taki wydruk byłby dokumentem prywatnym, co oznacza, że nie można będzie powoływać się na jego treść przed sądami czy innymi organami państwowymi w celu potwierdzenia prawa do danej nieruchomości.

Udostępnienie ksiąg wieczystych w internecie to kolejny etap ułatwiania obywatelom dostępu do urzędowych rejestrów prowadzonych przez sądy. Obecnie za pośrednictwem sieci można przeglądać dane znajdujące się w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Informatyzacja ksiąg wieczystych

10 mln ksiąg wieczystych zostało już zapisanych w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych

85 wydziałów zakończyło informatyzację

243 wydziały przeprowadzają informatyzację ksiąg wieczystych

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska, Małgorzata Kryszkiewicz

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Małgorzata Kryszkiewicz

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Księgowość i Kadry SUPERPREMIUM - dostęp na 1 miesiąc506.01 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama