reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Gospodarka komunalna > Jak gminy powinny stosować specustawę

Jak gminy powinny stosować specustawę

Czy ustawa dotycząca szczególnych zasad przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, określająca, iż inwestycja ma być przygotowywana w zakresie drogi publicznej w rozumieniu ustawy o drogach publicznych, wyłącza możliwość budowy w oparciu o te przepisy nowej drogi?


ZBIGNIEW RAPCIAK

podsekretarz stanu Ministerstwa Infrastruktury

Ustawa z 25 lipca 2008 r. weszła w życie 10 września 2008 r. W art. 1 ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 154, poz. 958) posłużono się ogólnym określeniem inwestycji w zakresie dróg publicznych. Pojęcie inwestycji nie zostało w ustawie jednoznacznie zdefiniowane, a zatem nie należy interpretować go zawężająco na niekorzyść stron postępowania (inwestorów). Ponadto sformułowanie to nie jest definiowane również w ustawie z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 19, poz. 115 ze zm.), do której odwołuje się art. 1 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Jednak znamiona inwestycji mają inne pojęcia definiowane w ustawie o drogach publicznych, tj. budowa, przebudowa oraz remont drogi. Należy stwierdzić, iż inwestycją jest budowa drogi, a zatem wykonywanie połączenia drogowego między określonymi miejscami lub miejscowościami, a także jego odbudowa i rozbudowa. Przytoczona definicja jednoznacznie wskazuje, że zakres przedmiotowy omawianej ustawy odnosi się nie tylko do rozbudowy dróg już istniejących, ale także do budowy nowych dróg. Obowiązek informowania właścicieli lub użytkowników wieczystych o wszczęciu postępowania przez wysłanie zawiadomienia na adres wskazany w katastrze nieruchomości w ocenie resortu nie wpłynie na znaczne opóźnienie w realizacji inwestycji. Należy bowiem mieć na uwadze, że ustawa przewiduje dwa niezależne sposoby informowania o wszczęciu postępowania: wysyłanie zawiadomień oraz ogłoszenia m.in. w prasie lokalnej. Zatem nawet w sytuacji, gdy z jakichkolwiek przyczyn doręczenie zawiadomienia na adres wskazany w katastrze nieruchomości będzie niemożliwe, należy uznać, że zawiadomienie to zostało doręczone ze skutkiem prawnym w drodze obwieszczeń (na podstawie odpowiedzi na interpelację nr 4875).

KZ

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 1 ustawy z 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 154, poz. 958).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama