reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Środowisko > Ekologiczny Kalendarz 2010 - listopad

Ekologiczny Kalendarz 2010 - listopad

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2010 r Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Polskie obchody tego roku są pod hasłem „Bioróżnorodność wokół nas”.

Wszelkie działania podejmowane są na rzecz poznania, badania, przywracania rodzimych gatunków, jak również propagowania hodowli ras które powstały w danym regionie.

Szczególne wzmocnione muszą być działania na rzecz gatunków które wyginęły lub są zagrożone. Niezbędne jest też tworzenie banków genów gatunków ginących i odtwarzanie gatunków wymarłych.

25 listopada – Dzień bez futra

Obrońcy praw zwierzą organizują w ten dzień na całym świecie liczne happeningi. Mają one  na celu uzmysłowienie właścicielom naturalnych futer, że ten luksus związany jest z zabijaniem dzikich zwierząt  czy prowadzeniem masowych hodowli zwierząt futerkowych.

W każdym przypadku powstanie  futrzanego okrycia okupione jest śmiercią a często i złymi warunkami życia wielu gatunków zwierząt.

W ten dzień nie wskazana jest promocja zamiennych sztucznych materiałów futrzanych gdyż - gdy staną się już odpadem - są trudne do utylizacji. Sztuczne futra długo się rozkładają a ich spalanie powoduje tworzenie się licznych mocno toksycznych związków.

dr Hanna Sztrantowicz

samorzad.infor.pl

Czytaj także: Decyzja o odebraniu maltretowanego zwierzęcia właścicielowi>>

Najczęściej zwierzęta są źle traktowane przez ich właścicieli oraz właścicieli schronisk dla bezdomnych zwierząt.

Wielu zdarzeń można by uniknąć, gdyby w porę zareagowały odpowiednie służby, w tym straż miejska. Osoby indywidualne, które były świadkami znęcania się nad zwierzętami, często tłumaczą, że nie wiedziały, jakie i gdzie mogą podjąć interwencje.

Aktualnie obowiązujące przepisy, tj. przede wszystkim ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt oraz ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakładają na samorządy konkretne obowiązki dotyczące traktowania zwierząt.

Wójt rozstrzyga o przekazaniu odebranego zwierzęcia:

1) schronisku dla zwierząt, jeżeli jest to zwierzę domowe lub laboratoryjne, albo państwowej jednostce organizacyjnej prowadzącej gospodarstwo rolne, jeżeli jest to zwierzę gospodarskie lub

3) ogrodowi zoologicznemu lub schronisku dla zwierząt.

Cezary Widomski

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama