REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szwajcaria. Mężczyzna z przerwanym rdzeniem w kręgosłupie odbył spacer i chodzi po schodach. Zbliża się przełom w medycynie?

paraliż, implant
paraliż, implant
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Paraliż / implant. Michel Roccati z Włoch doznał całkowitego przerwania rdzenia kręgowego po wypadku motocyklowym przed pięcioma laty. Nie mógł się poruszać, stracił czucie w obu nogach. Po wszczepieniu implantu wraz z elektrodami w okolicę uszkodzonych nerwów rdzeniowych znowu był we stanie spacerować.

Mężczyzna na skutek wypadku motocyklowego miał całkowicie uszkodzony rdzeń kręgowym. Specjaliści ze Szwajcarii wszczepili mu implant, dzięki któremu może znowu się poruszać. Twierdzą, że to pierwszy taki przypadek na świecie. Próbom tym poddano dziewięć innych osób

REKLAMA

Naukowcy tonują entuzjazm - implant nie przywraca sparaliżowanemu pacjentowi całkowicie normalnego życia

Specjaliści Laboratoire de Neurotherapies et Neuromodulation w Szwajcarii, gdzie prowadzone są badania, uważają, że jest to pierwszy taki przypadku po tak dużym uszkodzeniu rdzenia kręgowego. Zastrzegają przy tym, że choć implant przewodzi sygnały między uszkodzonymi nerwami, to jednak nie może być stale używany i nie przywraca sparaliżowanemu pacjentowi całkowicie normalnego życia.

Sparaliżowana ofiara wypadku spaceruje dzięki implantowi 

REKLAMA

Prof. Jocelyne Bloch ze szwajcarskiego ośrodka twierdzi tylko, że jest zdumiona postępami jakie po operacji robi Michel Roccati. Nie tylko spaceruje i chodzi po schodach, ale jest też w stanie wykonywać niektóre ćwiczenia. „Byłam całkowicie zaskoczona, Michel jest niesamowity” - po wiedziała w wypowiedzi dla BBC News.

Dr Ram Hariharan z Northern General Hospital w Sheffieled, który nie uczestniczy w eksperymencie, twierdzi w komentarzu, że nie spotkał się jeszcze z tym, by po wszczepieniu implantu u pacjenta z całkowicie przerwanym rdzeniem kręgowym była tak silna praca mięśni i zdolność zachowania równowagi. Jest ona wystarczająca, by utrzymać pozycję stojąca i być zdolnym do spaceru. Dodał jednak, że za wcześnie jest jeszcze, by ogłosić, że udało się już uzyskać metodę leczenia całkowitego paraliżu. Potrzebna jest większa liczba pacjentów, u których zostanie ona zastosowana. Trzeba wykazać, że jest to metoda skuteczna, jak i bezpieczna.

Dotąd implant wszczepiono w Szwajcarii dziewięciorgu pacjentom, którym przywrócił on zdolność poruszania się. U żadnego z nich nie jest on jednak uruchamiany na cały dzień, a jedynie na pewien czas, głównie do wykonywania ćwiczeń i spacerów. To bardzo ważne, bo pozwala zachować organizm osoby sparaliżowanej w lepszym stanie zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Poza Michelem Roccatim jednym z pierwszych pacjentów, któremu w Szwajcarii wszczepiono implant, jest David M’zee, u którego doszło przerwania rdzenia kręgowego w 2010 r. On również potrafi się poruszać, ale jest jak na razie jedynym z tej grupy pacjentów, który doczekał się potomstwa. Jego córka Zoe skończyła niedawno roczek.

„Jeszcze przed nami długa droga do uzyskania metody, którą będzie można stosować rutynowo u sparaliżowanych ludzi” – powiedział prof. Gregoire Courtine z Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, kierujący zespołem specjalistów pracujących nad techniczną stroną implantu. Zaznaczył jednak, że choć nie można mówić o terapii, która leczy, to jest szansa, że dzięki implantowi poprawi się jakość życia pacjentów z przerwanym rdzeniem kręgowym. „Będą mogli wstać i zrobić choćby kilka kroków. I choć to nie jest dużo, to jednak dla nich jest to znaczna poprawa” – podkreślił.

Zamiast implantu paraliż mogą leczyć komórki macierzyste?

Jego zdaniem wyleczenie przerwanego rdzenia kręgowego byłoby możliwe dzięki wszczepieniu w uszkodzone miejsce komórek macierzystych (zdolnych przewodzić sygnały nerwowe). Te badania prowadzone są od kilku lat, wciąż jednak są na wstępnym etapie prób. Prof. Gregoire Courtine ma nadzieję, że obie te metody, regenerowania rdzenia kręgowego, jak i wszczepiania implantów będzie można z lepszym skutkiem stosować jednocześnie. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

REKLAMA

ZNP: Rodzice oczekują od nauczyciela e-odpowiedzi po godzinach pracy. Nawet w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

REKLAMA