REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szwajcaria. Mężczyzna z przerwanym rdzeniem w kręgosłupie odbył spacer i chodzi po schodach. Zbliża się przełom w medycynie?

paraliż, implant
paraliż, implant
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Paraliż / implant. Michel Roccati z Włoch doznał całkowitego przerwania rdzenia kręgowego po wypadku motocyklowym przed pięcioma laty. Nie mógł się poruszać, stracił czucie w obu nogach. Po wszczepieniu implantu wraz z elektrodami w okolicę uszkodzonych nerwów rdzeniowych znowu był we stanie spacerować.

Mężczyzna na skutek wypadku motocyklowego miał całkowicie uszkodzony rdzeń kręgowym. Specjaliści ze Szwajcarii wszczepili mu implant, dzięki któremu może znowu się poruszać. Twierdzą, że to pierwszy taki przypadek na świecie. Próbom tym poddano dziewięć innych osób

REKLAMA

Naukowcy tonują entuzjazm - implant nie przywraca sparaliżowanemu pacjentowi całkowicie normalnego życia

Specjaliści Laboratoire de Neurotherapies et Neuromodulation w Szwajcarii, gdzie prowadzone są badania, uważają, że jest to pierwszy taki przypadku po tak dużym uszkodzeniu rdzenia kręgowego. Zastrzegają przy tym, że choć implant przewodzi sygnały między uszkodzonymi nerwami, to jednak nie może być stale używany i nie przywraca sparaliżowanemu pacjentowi całkowicie normalnego życia.

Sparaliżowana ofiara wypadku spaceruje dzięki implantowi 

REKLAMA

Prof. Jocelyne Bloch ze szwajcarskiego ośrodka twierdzi tylko, że jest zdumiona postępami jakie po operacji robi Michel Roccati. Nie tylko spaceruje i chodzi po schodach, ale jest też w stanie wykonywać niektóre ćwiczenia. „Byłam całkowicie zaskoczona, Michel jest niesamowity” - po wiedziała w wypowiedzi dla BBC News.

Dr Ram Hariharan z Northern General Hospital w Sheffieled, który nie uczestniczy w eksperymencie, twierdzi w komentarzu, że nie spotkał się jeszcze z tym, by po wszczepieniu implantu u pacjenta z całkowicie przerwanym rdzeniem kręgowym była tak silna praca mięśni i zdolność zachowania równowagi. Jest ona wystarczająca, by utrzymać pozycję stojąca i być zdolnym do spaceru. Dodał jednak, że za wcześnie jest jeszcze, by ogłosić, że udało się już uzyskać metodę leczenia całkowitego paraliżu. Potrzebna jest większa liczba pacjentów, u których zostanie ona zastosowana. Trzeba wykazać, że jest to metoda skuteczna, jak i bezpieczna.

Dotąd implant wszczepiono w Szwajcarii dziewięciorgu pacjentom, którym przywrócił on zdolność poruszania się. U żadnego z nich nie jest on jednak uruchamiany na cały dzień, a jedynie na pewien czas, głównie do wykonywania ćwiczeń i spacerów. To bardzo ważne, bo pozwala zachować organizm osoby sparaliżowanej w lepszym stanie zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Poza Michelem Roccatim jednym z pierwszych pacjentów, któremu w Szwajcarii wszczepiono implant, jest David M’zee, u którego doszło przerwania rdzenia kręgowego w 2010 r. On również potrafi się poruszać, ale jest jak na razie jedynym z tej grupy pacjentów, który doczekał się potomstwa. Jego córka Zoe skończyła niedawno roczek.

„Jeszcze przed nami długa droga do uzyskania metody, którą będzie można stosować rutynowo u sparaliżowanych ludzi” – powiedział prof. Gregoire Courtine z Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, kierujący zespołem specjalistów pracujących nad techniczną stroną implantu. Zaznaczył jednak, że choć nie można mówić o terapii, która leczy, to jest szansa, że dzięki implantowi poprawi się jakość życia pacjentów z przerwanym rdzeniem kręgowym. „Będą mogli wstać i zrobić choćby kilka kroków. I choć to nie jest dużo, to jednak dla nich jest to znaczna poprawa” – podkreślił.

Zamiast implantu paraliż mogą leczyć komórki macierzyste?

Jego zdaniem wyleczenie przerwanego rdzenia kręgowego byłoby możliwe dzięki wszczepieniu w uszkodzone miejsce komórek macierzystych (zdolnych przewodzić sygnały nerwowe). Te badania prowadzone są od kilku lat, wciąż jednak są na wstępnym etapie prób. Prof. Gregoire Courtine ma nadzieję, że obie te metody, regenerowania rdzenia kręgowego, jak i wszczepiania implantów będzie można z lepszym skutkiem stosować jednocześnie. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

  "Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

  Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

  Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

  Nobel z medycyny 2023 za odkrycia, które dały szczepionkę na covid

  Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali w 2023 roku Katalin Karikó i Drew Weissman "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID -19". Nagrodą Nobla, wynoszącą 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł), laureaci podzielą się po połowie.

  Wzór wniosku o bon 2500 zł na laptop dla nauczyciela. Podaj email i numer telefonu. Przyjdą na nie kody [10 października 2023 r.]

  Nauczyciele muszą złożyć wniosek o przyznanie bonu 2500 zł. W artykule wzór wniosku. Można go składać w okresie od 10-13 października w zależności od grupy uprawnionych. Jest krótki okres składania wniosków - przez 30 dni.

  REKLAMA

  Nowe standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Co się zmieni w 2024/2025? [Rozporządzenie]

  Minister Edukacji i Nauki, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w części dotyczącej zawodu lekarza i lekarza dentysty. 

  Starsze małżeństwo zaufało nawigacji, ugrzęźli w błocie w środku lasu

  Nawigacja samochodowa w tym przypadku nie okazała się pomocna. Starsze małżeństwo wracające z sanatorium zostało pokierowane przez GPS do lasu, gdzie ich samochód ugrzązł w błocie. Na pomoc przybyli policjanci z Lubaczowa. 

  Pieszy przegrywa z samochodem. Jak poprawić infrastrukturę dla pieszych?

  Pieszy na drodze. Chociaż każdy z nas jest pieszym, to jednak priorytet na drodze mają potrzeby kierowców. Z czym na co dzień mierzy się piechur. Jak można poprawić przestrzeń spacerową? 

  Rok akademicki 2023/24 - jaki będzie, co się zmienia, dla kogo stypendia?

  W dniu 2 października 2023 r. większość szkół wyższych w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki 2023/24. W tym roku ponad 1,2 mln studentów będzie uczyć się na ponad 350 uczelniach. MEiN planuje m.in. zasilić dodatkowymi środkami subwencję dla uczelni, rozwijać Branżowe Centra Umiejętności i dążyć do umiędzynarodowienia polskiej nauki.

  REKLAMA

  Od 10 X 2023 r. składasz wniosek o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. Cztery terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku

  Minister Cyfryzacji wyznaczy w tym tygodniu 10-13 października 2023 r. jako początkowe daty składania wniosków o bon 2500 zł dla nauczycieli.

  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  REKLAMA