reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > 2009 rok w infrastrukturze i transporcie

2009 rok w infrastrukturze i transporcie

Blisko tysiąc kilometrów wyremontowanych dróg, ogłoszenie przetargów na najważniejsze autostrady, zamknięcie terminalu Etiuda na stołecznym Okęciu, wprowadzenie programu restrukturyzacyjnego w PLL LOT oraz nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym - to najważniejsze wydarzenia 2009 r. w infrastrukturze i transporcie.

STYCZEŃ

9.1. Prezes PKP Intercity Czesław Warsewicz i członek zarządu Krzysztof Supa zostali odwołani ze stanowisk. Na stanowisko prezesa powołano Krzysztofa Celińskiego, a na stanowisko członka zarządu Krzysztofa Kołodziejskiego. Pełniącym obowiązki prezesa PKP Polskie Linie Kolejowe został Zbigniew Szafrański.

20.1. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 100 tys. zł kary na PKP Przewozy Regionalne za uniemożliwianie podróżnym zwrotu biletów obowiązujących na trasach do 100 km. UOKiK ustalił, że pasażrowie PKP Przewozów Regionalnych, którzy kupili bilet jednorazowy, nie mieli możliwości zmiany warunków umowy, np. godziny wyjazdu po rozpoczęciu "terminu ważności biletu" określonego przez przewoźnika.

LUTY

9.2. Memorandum o współpracy przy budowie drogi Via Carpatia podpisali w Warszawie ministrowie infrastruktury Polski i Słowacji. Trasa Via Carpatia biegnie z północy na południe - od Bałtyku nad Morze Czarne. Trasa ma przebiegać z Litwy przez Polskę, Słowację i Węgry oraz Rumunię i Bułgarię i być może Grecję.

9.2. Konwent Marszałków Województw RP postanowił, że w radzie nadzorczej PKP Przewozy Regionalne zasiądą przedstawiciele samorządów wojewódzkich oraz trzej reprezentanci pracowników. W grudniu 2008 r. 16 województw objęło udziały w spółce PKP Przewozy Regionale.

20.2. Wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt zapowiedział, że ze względu na trudną sytuację gospodarczą prywatyzacja spółek PKP Intercity i PKP Cargo zostanie przesunięta. PKP Intercity miała być sprywatyzowana w br., a w roku następnym PKP Cargo.

MARZEC

1.3. PKP Przewozy Regionalne uruchomiły pierwszy pociąg międzywojewódzki InterRegio, tworząc tym samym konkurencję dla PKP Intercity.

2.3. Wszystkie podmioty zaangażowane w prace na warszawskim lotnisku Okęcie podpisały umowę, której celem jest zmniejszenie opóźnień w rozkładzie samolotów, ograniczenie wytwarzanego przez nie hałasu oraz zużycia paliwa.

5.3. Rada nadzorcza odwołała dotychczasowego prezesa PLL LOT Dariusza Nowaka. Pełniącym obowiązki został Sebastian Mikosz.

12.3. Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski wydał decyzję środowiskową dla lotniska Modlin. Umożliwi ona dalsze prace inwestycyjne, tak aby lotnisko było gotowe na EURO 2012.

25.3. Fiskus uznał, że PKP Przewozy Regionalne nie muszą zapłacić 200 mln zł podatku po przekazaniu pociągów międzywojewódzkich do PKP Intercity w grudniu 2008 r.

26.3. Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT podjął decyzję o likwidacji spółki lotniczej Centralwings.

28.3. Z warszawskiej Etiudy o godz. 18.15 odleciał w ostatni rejs samolot taniej linii Wizz Air. Terminal Etiuda, który w latach 1979-92 był główną halą przylotów na Okęciu, a w ostatnich pięciu latach terminalem tanich linii lotniczych, przeszedł do historii.

KWIECIEŃ

3.4. Kilkuset związkowców z kilku zakładów naprawczych taboru kolejowego protestowało w Warszawie. Apelowali do premiera o zainteresowanie się sprawami PKP, zwłaszcza PKP Cargo.

29.4. Około 5 tys. kolejarzy protestowało w Warszawie, apelując do rządu o zainteresowanie się problemami Grupy PKP. Kolejarze domagali się m.in. odstąpienia od planów prywatyzacji Grupy PKP bez zapewnienia większościowego udziału Skarbu Państwa w tej spółce, pełnego oddłużenia PKP SA.

MAJ

4.5. 14 firm i konsorcjów zgłosiło się do przetargu na budowę obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa na drodze krajowej S 8 na odcinku Białystok-Warszawa.

5.5. Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na budowę autostrady A4 na odcinku od węzła Rzeszów Centralny do węzła Rzeszów Zachód i drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Zachód do węzła Świlcza.

7.5. Sejm uchwalił nowelizację ustawy przyznającą PKP Przewozy Regionalne na zakup nowych pociągów 800 mln zł z Funduszu Kolejowego rozłożone na lata 2009-2015.

8.5. Zarząd LOT Ground Services, spółki należącej do polskiego przewoźnika LOT, złożył w Sądzie Gospodarczym wniosek o upadłość.

11.5. Rada nadzorcza Polskich Linii Lotniczych LOT powołała Sebastiana Mikosza na stanowisko prezesa zarządu.

25.5. Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły połączenia czarterowe pod marką LOT Charters.

28.5. Skarb Państwa i Towarzystwo Finansowe Silesia przejęły pełną kontrolę nad Polskimi Liniami Lotniczymi LOT.

29.5. Zarząd województwa podkarpackiego zdecydował o wniesieniu aportem do spółki Port Lotniczy "Rzeszów-Jasionka" nieruchomości o wartości niespełna 170 mln zł oraz kwoty prawie 20 mln zł.

CZERWIEC

3.6. Tomasz Moraczewski został prezesem spółki PKP Przewozy Regionalne.

16.6. Rząd upoważnił ministra infrastruktury do podpisania w imieniu Skarbu Państwa umów związanych z finansowaniem odcinka płatnej autostrady A2 Świecko-Nowy Tomyśl. Datę tzw. zamknięcia finansowego ustalono na 30 czerwca.

25.6. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o transporcie kolejowym. Reguluje ona dostęp do polskiego rynku zagranicznych przewoźników kolejowych i określa nowe prawa dla pasażerów.

LIPIEC

20.7. Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o transporcie kolejowym. Lech Kaczyński zgłosił wątpliwości do trzech artykułów ustawy - regulujących prowadzenie pociągów na przejściach granicznych, przyznających zagranicznym przewoźnikom prawo dostępu do polskich torów i nakładających na prezesa Urzędu Transportu Kolejowego obowiązek nadzorowania, czy prawa pasażera są przestrzegane.

22.7. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Polskich Linii Lotniczych LOT wyraziło zgodę na sprzedaż przez spółkę wszystkich udziałów w Casinos Poland. Spółka jako pierwsza w Polsce otrzymała licencję na prowadzenie gier hazardowych.

27.7. Podpisano kontrakt między konsorcjum firm Budimex Dromex i Mostostal Warszawa a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na budowę ponad 16-km odcinka autostrady A1 między Piekarami Śląskimi a Pyrzowicami. Ma on powstać do wiosny 2012 r., kosztem blisko 1 mld 830 mln zł.

28.7. Gospodarczy Sąd Rejonowy w Białymstoku ogłosił upadłość likwidacyjną Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego SA w Łapach. W spółce pracowało ok. 400 osób.

SIERPIEŃ

6.8. Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał, że upadłość Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach jest prawomocna.

12.8. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz polsko-portugalskie konsorcjum firm Mota - Engil Polska SA, Strabag Sp. z o.o. oraz Transprojekt Gdańsk podpisały umowę na zaprojektowanie i budowę fragmentu drogi S8 Białystok-Jeżewo w kierunku Warszawy.

24.8. W Mińsku Mazowieckim rozpoczęto budowę pierwszego odcinka autostrady A2 w woj. mazowieckim. To 21 kilometrów obwodnicy miasta. Trasa ma powstać do końca lipca 2012 roku.

WRZESIEŃ

2.9. Nowy brazylijski Embraer 175 wzbogacił flotę Polskich Linii Lotniczych LOT.

10.9. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski podpisał pozwolenie na budowę lotniska pasażerskiego Warszawa-Modlin. Koszt inwestycji to około 400 mln zł.

30.9. Zarząd woj. wielkopolskiego powołał spółkę Koleje Wielkopolskie, która od 2011 roku chce stopniowo przejmować przewozy kolejowe w województwie wielkopolskim.

PAŹDZIERNIK

7.10. Polskie Linie Lotnicze LOT sprzedały za 132 mln zł pakiet akcji banku Pekao S.A. LOT sprzedał w ostatnich transakcjach pakietowych 900 tys. akcji banku, a środki z tego tytułu mają poprawić płynność finansową LOT-u.

7.10. Pięć firm złożyło oferty w przetargu na remont płyt lotniskowych we wrocławskim Porcie Lotniczym im. Mikołaja Kopernika. To druga inwestycja, oprócz trwającej już budowy nowego terminalu, związana z rozbudową portu przed Euro 2012.

12.10. Komornik zablokował konta PKP Przewozy Regionalne na wniosek wierzyciela - firmy PKP Intercity. Sąd nakazał przewoźnikowi zapłacić 89 mln zł.

26.10. PKP Przewozy Regionalne wniosły do sądu o odblokowanie kont bankowych, zajętych przez komornika. Zdaniem spółki, roszczenia wierzycieli były "przedwczesne".

29.10. W rzeszowskim oddziale GDDKiA podpisano umowę z wykonawcą 25-km odcinka autostrady A4 od Jarosławia (węzeł Wierzbna) do Radymna. Jest to pierwsza umowa podpisana na budowę A4 na Podkarpaciu.

LISTOPAD

9.11. W porcie lotniczym w Jasionce k. Rzeszowa oddano do użytku powiększony terminal odlotów. W nowej części znajdują się m.indodatkowe stanowiska obsługi pasażerów oraz sklepy.

10.11. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu podpisał umowę z wykonawcami przebudowy i budowy czteropasmowej drogi łączącej poznańskie lotnisko z ulicą prowadzącą do stadionu miejskiego. Inwestycja ma kosztować 84 mln zł i zostać zakończona w czerwcu 2011 r.

20.11. Rada Nadzorcza spółki Koleje Mazowieckie odwołała prezesa Jakuba Majewskiego. Obowiązki prezesa zaczął pełnić Arkadiusz Olewnik.

30.11. Zakończył się przetarg na budowę i doprojektowanie drugiego terminalu lotniska pasażerskiego w Gdańsku. Komisja przetargowa uznała, że najkorzystniejszą ofertę złożył Budimex.

GRUDZIEŃ

2.12. Od przyszłego roku będzie obowiązywała jedna stawka opłaty terminalowej, pobieranej we wszystkich portach od linii lotniczych - zdecydował na wniosek Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

2.12. Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie projektu państwowej pomocy dla spółki Autostrada Wielkopolska II. Dzięki temu spółka, która buduje autostradę A2 między Świeckiem a Nowym Tomyślem, będzie mogła dokonywać rozliczeń ze stroną publiczną za budowę i utrzymanie drogi.

3.12. Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym z czerwca 2009 jest zgodna z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Ustawa zacznie obowiązywać w przyszłym roku.

4.12. Konsorcjum Hochtief złożyło najkorzystniejszą ofertę na wybudowanie pirsu centralnego Terminalu 1 oraz dokończenie budowy pirsu południowego Terminalu 2 warszawskiego lotniska Okęcie.

10.12. Polsko-hiszpańskie konsorcjum firm: Mostostal Warszawa i Acciona Infraestructuras zbuduje odcinek autostrady A4 od węzła Rzeszów Centralny do węzła Rzeszów Wschód. Natomiast fragment drogi ekspresowej S19 Stobierna - węzeł Rzeszów Wschód wykona grupa firm z liderem MSF-Moniz Da Maia, Serra & Fortunato-Empreiteiros z Portugalii.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama