reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Województwa pomogą zwalnianym z pracy

Województwa pomogą zwalnianym z pracy

Sześć województów w 2010 roku oprócz konkursów przewidujących wsparcie dla osób zwalnianych będzie realizować własne projekty antykryzysowe.

W 2009 roku unijna pomoc dla osób zwalnianych z powodu kryzysu była udzielana w trybie konkursowym. W przyszłym roku województwa: dolnośląskie, lubelskie, pomorskie, podlaskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie, będą same realizowały tzw. projekty szybkiego reagowania. Przeznaczą na to łącznie około 43 mln zł.

Samorządy województw liczą na to, że przyspieszy to tempo udzielania pomocy. Aby otrzymać wsparcie szkoleniowo-doradcze, przedsiębiorcy redukujący zatrudnienie nie będą musieli pisać unijnego projektu i startować w konkursie, ponieważ w regionie będzie w trybie gotowości dostępny projekt wsparcia realizowany za unijne pieniądze.

Realizatorem takiego projektu może być sam samorząd, ale może zlecić jego realizację bardziej doświadczonemu partnerowi niepublicznemu. Na takie rozwiązanie w 2009 roku zdecydowało się jedynie województwo dolnośląskie. Po pół roku prac nad projektem wsparcie dla osób zwalnianych w tym regionie (m.in. wypłatę dotacji na własny biznes oraz dodatków za podjęcie pracy poza miejscem zamieszkania i za niższym wynagrodzeniem) nie jest jeszcze dostępne, ponieważ przedłużają się kwestie proceduralne.

Około czterech miesięcy trwała procedura wyboru partnerów w trybie konkursu wynikająca z ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz uzgodnienia treści projektu. Ponadto projekt, który rozpocznie się w styczniu 2010 roku, nie będzie na razie realizowany w całości, ponieważ nie wszedł w życie pakiet rozporządzeń ministra rozwoju regionalnego przewidujący ułatwienia w udzielaniu pomocy publicznej przedsiębiorcom zagrożonym i znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają udzielać pomocy publicznej przedsiębiorstwom zagrożonym i znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Część firm, które będziemy wspierać w projekcie, jest w takiej sytuacji – mówi Zbigniew Dynak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Z tego powodu niektóre elementy projektu, takie m.in. jak szkolenia przekwalifikowujące i usługi doradcze w zakresie wyboru nowego zawodu, na Dolnym Śląsku i w innych województwach będą realizowane w 2010 roku dopiero wtedy, gdy zacznie obowiązywać rozporządzenie MRR w sprawie ograniczonej kwoty pomocy w ramach PO KL. Pakiet rozporządzeń miał być gotowy jesienią tego roku, ale prace nad nim przedłużają się, a będzie musiał być jeszcze notyfikowany przez Komisję Europejską.

318 mln euro przeznaczy UE do 2013 roku na pomoc restrukturyzowanym przedsiębiorcom

Beata Lisowska

beata.lisowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama