reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Udogodnienia dla inwestycji na Euro 2012

Udogodnienia dla inwestycji na Euro 2012

Inwestycje związane z Euro 2012 pozbyły się kolejnego prawnego balastu. Akceptacja przez właściciela wywłaszczonej nieruchomości zaproponowanej wysokości odszkodowania nie jest już wymagana do rozpoczęcia prac. Na mocy nowej ustawy organizatorzy mogą rozpoczynać działania tuż po uprawomocnieniu się decyzji o lokalizacji inwestycji.

Specustawa o Euro 2012, która właśnie weszła w życie ujednoliciła i skróciła formalności wymagane do przedsięwzięcia prac budowlanych.

Zrezygnowano z odrębnego postępowania wywłaszczeniowego, w związku  z czym, tuż po uprawomocnieniu się decyzji o lokalizacji inwestycji możliwe będzie zajęcie terenu. Prawomocna decyzja o lokalizacji wywoła również automatyczne przeniesienie własności nieruchomości, nie będą więc w ogóle wydawane decyzje o wywłaszczeniu gruntów.

Właściciele, którzy zaakceptują zaoferowane im odszkodowanie i bez zwłoki udostępnią nieruchomości, otrzymają bonus w wysokości 5 proc. wartości gruntów. Jeśli zaś przedmiotem świeżo ulokowanej inwestycji będzie nieruchomość zabudowana, dodatkowo kwota ta zostanie powiększona o 10 tys zł.

Ci spośród właścicieli, którym nie przypadnie do gustu oszacowana kwota odszkodowania, nie będą mogli w żaden sposób zablokować ani opóźnić budowy. Inwestor będzie mógł bez przeszkód rozpocząć prace zaś sporną kwotę odszkodowania ustali wojewoda w drodze decyzji.

Ustalenie wysokości ekwiwalentu dokonane zostanie w oparciu o opinię rzeczoznawcy majątkowego, jego wypłata natomiast nastąpi w terminie 14 dni od momentu uprawomocnienia się decyzji wojewody lub osiągnięcia porozumienia stron. 

Ustawa z 28 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 oraz niektórych innych ustaw (Specustawa) weszła w życie 15 października.

AMarek

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama