| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > 41 mln zł z UE dla Świętokrzyskiego

41 mln zł z UE dla Świętokrzyskiego

Ponad 90 mln zł zainwestowanych zostanie do 2013 r. w sferę dziedzictwa kulturowego, turystyki i sportu w regionie świętokrzyskim. Zarząd województwa podpisał w środę w Kielcach 26 wstępnych umów o dofinansowaniu realizacji przedsięwzięć kwotą 41 mln zł z UE.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, m.in. gmina Chmielnik otrzyma unijne wsparcie na utworzenie w budynku zabytkowej synagogi ośrodka edukacyjno-muzealnego Świętokrzyski Sztetl (miasteczko-żydowskie), oo. oblaci ze Świętego Krzyża - na przebudowę skrzydła północnego klasztoru i zaadaptowanie części pomieszczeń na bazę noclegową dla pielgrzymów, a parafia w Sulisławicach - na rewitalizację zabytkowego kościoła-Sanktuarium Maryjnego.

 

W Pińczowie, dzięki europejskiej dotacji zmodernizowany zostanie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz stanie ogólnodostępna sala sportowa, w Staszowie powstanie Powiatowe Centrum Sportowe, a w Strawczynku - Centrum Sportowo-Rekreacyjne. Z kolei w Ćmińsku wzniesiony ma być ośrodek sportowo-szkoleniowo-rekreacyjny, a na terenie gminy Nowy Korczyn zbudowane będą ścieżki rowerowe.

 

Superior świętokrzyskiego konwentu oo. oblatów Zygfryd Wiecha powiedział PAP, że modernizacja, przebudowa i remont klasztoru obejmie blisko 800 m kw. jego powierzchni. W rezultacie powstanie 40 miejsc noclegowych i niezbędne zaplecze hotelowe.

 

Największą dotację - blisko 7 mln zł - otrzymał w środę powiat staszowski. Kilkunastu beneficjentom przypadły kwoty kilkusetzłotowe.

 

Marszałek świętokrzyski Adam Jarubas poinformował, że przyznana regionowi pula środków europejskich na inwestycje w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego, rozwoju turystyki i sportu została już podzielona. Jak ocenił, w tych sferach cechuje lokalne społeczności wielka aktywność i sprawność w działaniu. "Wartość rzeczowa zaplanowanych zadań opiewa na sumę większą niż kosztorysy inwestycji z zakresu drogownictwa" - podkreślił.

 

Świętokrzyskie może zainwestować do roku 2013 z funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego Unii Europejskiej ponad 726 mln zł.

 

PAP

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »