reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Mazowsze przekształca kolejne szpitale w spółki

Mazowsze przekształca kolejne szpitale w spółki

Sejmik Województwa Mazowieckiego zdecydował w tym tygodniu o rozpoczęciu przekształcenia w spółki trzech kolejnych szpitali. W styczniu mazowieccy radni podjęli taką decyzję m.in. w odniesieniu do jednego z największych warszawskich szpitali – Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego.

Ostatnia uchwała Sejmiku dotyczy Wojewódzkiego Centrum Stomatologii w Warszawie, Centrum Rehabilitacji „STOCER” w Konstancinie-Jeziornie oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach. Poprzednia uchwała dotyczyła – oprócz Szpitala Bródnowskiego -  Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu.

Uchwały te są efektem podjętej przez władze Mazowsza w lipcu ubiegłego roku decyzji o możliwości przekształcenia podległych im sześciu szpitali. W tym celu zostały zarejestrowane spółki ze stuprocentowym udziałem samorządu województwa.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wyraził nadzieję, że dzięki tym przekształceniom poprawi się standard udzielanych świadczeń zdrowotnych. Zaznaczył, że placówki podczas przekształcania będą bez zakłóceń prowadzić normalną działalność medyczną.

Realizowane zmiany to jedyna szansa na przejęcie przez samorząd województwa zadłużenia placówek znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej oraz na poprawę funkcjonowania i rozwój tych zakładów, które finansowo dobrze sobie radzą.

Zmiana formuły prawnej pozwoli także sprawniej zarządzać placówkami oraz efektywniej inwestować. Przekształcenie ułatwi im m.in. dostęp do kredytów i pożyczek na rozwój szpitala. Spółki będą miały również większą swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących sposobu wydatkowania środków finansowych.

Zmiana statusu prawnego umożliwi też poszerzenie oferty usług i dostosowanie jakości świadczonych usług do oczekiwań pacjentów. Zakres i charakter dotychczasowych usług realizowanych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia nie ulegną zmianie.

na podst. UMWM

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sektor Publiczny
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama