REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze na sprzęt dla straży pożarnej i policji

REKLAMA

14,5 mln zł na zakup sprzętu otrzymają łódzcy strażacy i policjanci . Straż ma kupić 16 nowoczesnych wozów bojowych i kamery termowizyjne a policja nowy śmigłowiec. Pieniądze zostały przekazane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Marszałek Województwa Łódzkiego oraz komendanci wojewódzcy PSP i policji podpisali w środę trzy umowy na dofinansowanie służb mundurowych. Obecny na uroczystości Komendant Główny PSP nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz podkreślił, że inwestycja w straż pożarną i w policję to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców całego regionu.

REKLAMA

REKLAMA

Największa kwota - prawie 10,2 mln zł - przypadnie Komendzie Wojewódzkiej PSP na zakup 16 - po osiem ciężkich i średnich - nowoczesnych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Całkowita wartość tego projektu to prawie 12 mln zł. Nowe pojazdy trafią do jednostek m.in. w Brzezinach, Kutnie, Łasku, Łodzi, Łowiczu, Wieluniu, Opocznie i w Wieruszowie. Samochody mają być wyposażone w bardziej wydajne autopompy. Dzięki zainstalowaniu instalacji zraszaczowych będą one mieć także funkcję ograniczania stref skażenia.

Kolejny milion zł - tym razem z budżetu województwa - trafi na rozbudowę i wyposażenie w sprzęt ośrodka szkoleniowego PSP w Sieradzu. Za te pieniądze planowany jest zakup m.in. kamer termowizyjnych dla wszystkich komend powiatowych i miejskich oraz sonaru dla płetwonurków.

REKLAMA

Zdaniem Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzeja Witkowskiego dzięki kamerom termowizyjnym znacznie podniesie się jakość prowadzonych działań gaśniczych i możliwe będzie ograniczenie zniszczeń w wyniku zalań mieszkań. "Dzięki wyposażeniu w kamery termowizyjne będziemy mogli ograniczyć skutki zalewania mieszkań poniżej pożaru. Strażak mając takie narzędzie dokładnie potrafi zlokalizować miejsce, w którym jest pożar i za pomocą małej ilości wody ugasić go" - wyjaśnił Witkowski.

3,4 mln zł unijnych środków trafi do Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi na zakup nowoczesnego śmigłowca; wartość tego projektu to 4 mln zł. Nowy śmigłowiec ma zastąpić jedną z dwóch wysłużonych maszyn Mi-2, którymi dysponuje obecnie łódzka policja. Ma być wykorzystywany do działań ratunkowych, transportowych, odnajdywania zaginionych w lasach czy monitorowania różnego rodzaju zdarzeń, od klęsk żywiołowych po nadzór nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym czy imprez masowych. Strażacy liczą, że śmigłowiec będzie też mógł być wykorzystywany np. przez grupę poszukiwawczo-ratowniczą PSP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szef łódzkiej policji insp. Marek Działoszyński ma nadzieję, że po ogłoszeniu przetargu jeszcze w tym roku śmigłowiec trafi na wyposażenie łódzkich policjantów. Na razie nie wiadomo, jakiej firmy będzie to maszyna; mówi się o Bellu, Eurocopterze czy Sokole.

"Chcielibyśmy, żeby był to sprzęt bardziej ekonomiczny. Te śmigłowce, którymi dysponujemy są +paliwożerne+, kosztowane w utrzymaniu. Nowy śmigłowiec, dzięki ograniczeniu zużycia paliwa do jednej trzeciej tego co jest aktualnie, będzie mógł trzy razy dłużej latać. Mamy bardzo dobrych pilotów i to jest ogromny potencjał, który trzeba dobrze wykorzystać" - powiedział PAP Działoszyński.

Władze Województwa Łódzkiego zapowiadają kolejne środki na sprzęt dla strażaków i policjantów. Planowany jest zakup m.in. 35 pojazdów dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

W sumie na zakup pojazdów dla PSP i OSP ze środków unijnych władze województwa przekazały dotąd w sumie 41 mln zł. Kolejny milion trafił z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na szkolenie strażaków z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej.

Policja otrzymała dotąd w ramach RPO dofinansowanie w wysokości 13 mln zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

  Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

  Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

  Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

  Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

  Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

  REKLAMA

  Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

  Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

  1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

  W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

  Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

  W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

  Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

  Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

  REKLAMA

  Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

  Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

  Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

  Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

  REKLAMA