Kategorie

Fundusze na sprzęt dla straży pożarnej i policji

14,5 mln zł na zakup sprzętu otrzymają łódzcy strażacy i policjanci . Straż ma kupić 16 nowoczesnych wozów bojowych i kamery termowizyjne a policja nowy śmigłowiec. Pieniądze zostały przekazane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Marszałek Województwa Łódzkiego oraz komendanci wojewódzcy PSP i policji podpisali w środę trzy umowy na dofinansowanie służb mundurowych. Obecny na uroczystości Komendant Główny PSP nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz podkreślił, że inwestycja w straż pożarną i w policję to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców całego regionu.

Reklama

Największa kwota - prawie 10,2 mln zł - przypadnie Komendzie Wojewódzkiej PSP na zakup 16 - po osiem ciężkich i średnich - nowoczesnych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Całkowita wartość tego projektu to prawie 12 mln zł. Nowe pojazdy trafią do jednostek m.in. w Brzezinach, Kutnie, Łasku, Łodzi, Łowiczu, Wieluniu, Opocznie i w Wieruszowie. Samochody mają być wyposażone w bardziej wydajne autopompy. Dzięki zainstalowaniu instalacji zraszaczowych będą one mieć także funkcję ograniczania stref skażenia.

Kolejny milion zł - tym razem z budżetu województwa - trafi na rozbudowę i wyposażenie w sprzęt ośrodka szkoleniowego PSP w Sieradzu. Za te pieniądze planowany jest zakup m.in. kamer termowizyjnych dla wszystkich komend powiatowych i miejskich oraz sonaru dla płetwonurków.

Reklama

Zdaniem Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzeja Witkowskiego dzięki kamerom termowizyjnym znacznie podniesie się jakość prowadzonych działań gaśniczych i możliwe będzie ograniczenie zniszczeń w wyniku zalań mieszkań. "Dzięki wyposażeniu w kamery termowizyjne będziemy mogli ograniczyć skutki zalewania mieszkań poniżej pożaru. Strażak mając takie narzędzie dokładnie potrafi zlokalizować miejsce, w którym jest pożar i za pomocą małej ilości wody ugasić go" - wyjaśnił Witkowski.

3,4 mln zł unijnych środków trafi do Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi na zakup nowoczesnego śmigłowca; wartość tego projektu to 4 mln zł. Nowy śmigłowiec ma zastąpić jedną z dwóch wysłużonych maszyn Mi-2, którymi dysponuje obecnie łódzka policja. Ma być wykorzystywany do działań ratunkowych, transportowych, odnajdywania zaginionych w lasach czy monitorowania różnego rodzaju zdarzeń, od klęsk żywiołowych po nadzór nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym czy imprez masowych. Strażacy liczą, że śmigłowiec będzie też mógł być wykorzystywany np. przez grupę poszukiwawczo-ratowniczą PSP.

Szef łódzkiej policji insp. Marek Działoszyński ma nadzieję, że po ogłoszeniu przetargu jeszcze w tym roku śmigłowiec trafi na wyposażenie łódzkich policjantów. Na razie nie wiadomo, jakiej firmy będzie to maszyna; mówi się o Bellu, Eurocopterze czy Sokole.

"Chcielibyśmy, żeby był to sprzęt bardziej ekonomiczny. Te śmigłowce, którymi dysponujemy są +paliwożerne+, kosztowane w utrzymaniu. Nowy śmigłowiec, dzięki ograniczeniu zużycia paliwa do jednej trzeciej tego co jest aktualnie, będzie mógł trzy razy dłużej latać. Mamy bardzo dobrych pilotów i to jest ogromny potencjał, który trzeba dobrze wykorzystać" - powiedział PAP Działoszyński.

Władze Województwa Łódzkiego zapowiadają kolejne środki na sprzęt dla strażaków i policjantów. Planowany jest zakup m.in. 35 pojazdów dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

W sumie na zakup pojazdów dla PSP i OSP ze środków unijnych władze województwa przekazały dotąd w sumie 41 mln zł. Kolejny milion trafił z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na szkolenie strażaków z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej.

Policja otrzymała dotąd w ramach RPO dofinansowanie w wysokości 13 mln zł

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  16 cze 2021
  Zakres dat:

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Do kiedy wystawienie ocen 2021?

  Do kiedy wystawienie ocen 2021? Ile czasu mają uczniowie na poprawienie ocen końcowych? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki? W ramach Polskiego Ładu rząd przedstawił plan 10 ustaw do przygotowania w ciągu 100 najbliższych dni. W pakiecie tym niemal nie przewidziano działań zawartych w części „Złota jesień życia”. Wyjątkiem są emerytury bez podatku, ale ta planowana zmiana, bez równoległych korekt w innych obszarach wsparcia, niesie również skutki uboczne dla części osób starszych – zwłaszcza niesprawnych, wymagających opieki i ich rodzin.

  Praca zdalna w urzędach – czerwiec 2021 r.

  Praca zdalna w urzędach – do kiedy przedłużona? Jak długo będzie ograniczona praca urzędów? Jaka jest dopuszczalna liczba osób (interesantów) w urzędzie w czerwcu 2021 roku?

  Certyfikat COVID na telefonie

  Certyfikat COVID na telefonie - od kiedy? Odpowiadamy na pytania - gdzie go teraz szukać i kiedy paszport covidowy pojawi się w aplikacji mObywatel.

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat od 7 czerwca 2021

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat ruszyły. Jak młodzież może zapisać się na szczepienie? Czy konieczna jest zgoda i obecność rodziców?