reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Powiaty bronią uprawnień do opieki zastępczej

Powiaty bronią uprawnień do opieki zastępczej

Związek Powiatów Polskich nie chce się dzielić z gminami zadaniami związanymi z organizacją rodzin zastępczych – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie opieki zastępczej nad dzieckiem – przygotowany przez resort pracy przewiduje, iż rodziny zastępcze spokrewnione z dzieckiem (formowane przez dziadków lub rodzeństwo dzieci) przejdą pod nadzór gmin. Wskutek takiego podziału kompetencji, część środków na finansowanie zadań związanych z organizacją rodzin zastępczych trafiałaby do budżetów gminnych – w projekcie przewidziano mianowicie zwiększenie udziału gmin we wpływach z podatków.

Obecnie monopolistami w zakresie organizowania i finansowania opieki zastępczej są powiaty, jednak to nie argumenty finansowe stoją za sprzeciwem Związku Powiatów Polskich (ZPP) wobec projektowanych regulacji. A na pewno nie wyłącznie finansowe. ZPP podkreśla, że projektowana zmiana spowoduje rozbicie jednolitego dotąd systemu organizowania i nadzorowania opieki przez rodziny zastępcze. Położenie nacisku na rozwój rodzin spokrewnionych zablokować może powstawanie ich zawodowych odpowiedników – a to właśnie one bardzo często oferują lepszą i trwalszą opiekę.

Za wdrożeniem proponowanych zmian przemawiają względy praktyczne – twierdzi resort pracy. Gminne ośrodki pomocy społecznej mają zwykle lepszy kontakt z potencjalnymi rodzinami spokrewnionymi. Łatwiejsza jest więc ewaluacja szans takiej rodziny na zapewnienie dziecku opieki i wychowania w zastępstwie rodziców.

Projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie opieki zastępczej nad dzieckiem jest obecnie konsultacjach społecznych. Czy ma szansę na realizację i komu przyniesie  korzyści? Zapraszamy do dyskusji na forum.

Agnieszka Marek/Gazeta Prawna

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama