reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Powiaty bronią uprawnień do opieki zastępczej

Powiaty bronią uprawnień do opieki zastępczej

Związek Powiatów Polskich nie chce się dzielić z gminami zadaniami związanymi z organizacją rodzin zastępczych – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie opieki zastępczej nad dzieckiem – przygotowany przez resort pracy przewiduje, iż rodziny zastępcze spokrewnione z dzieckiem (formowane przez dziadków lub rodzeństwo dzieci) przejdą pod nadzór gmin. Wskutek takiego podziału kompetencji, część środków na finansowanie zadań związanych z organizacją rodzin zastępczych trafiałaby do budżetów gminnych – w projekcie przewidziano mianowicie zwiększenie udziału gmin we wpływach z podatków.

Obecnie monopolistami w zakresie organizowania i finansowania opieki zastępczej są powiaty, jednak to nie argumenty finansowe stoją za sprzeciwem Związku Powiatów Polskich (ZPP) wobec projektowanych regulacji. A na pewno nie wyłącznie finansowe. ZPP podkreśla, że projektowana zmiana spowoduje rozbicie jednolitego dotąd systemu organizowania i nadzorowania opieki przez rodziny zastępcze. Położenie nacisku na rozwój rodzin spokrewnionych zablokować może powstawanie ich zawodowych odpowiedników – a to właśnie one bardzo często oferują lepszą i trwalszą opiekę.

Za wdrożeniem proponowanych zmian przemawiają względy praktyczne – twierdzi resort pracy. Gminne ośrodki pomocy społecznej mają zwykle lepszy kontakt z potencjalnymi rodzinami spokrewnionymi. Łatwiejsza jest więc ewaluacja szans takiej rodziny na zapewnienie dziecku opieki i wychowania w zastępstwie rodziców.

Projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie opieki zastępczej nad dzieckiem jest obecnie konsultacjach społecznych. Czy ma szansę na realizację i komu przyniesie  korzyści? Zapraszamy do dyskusji na forum.

Agnieszka Marek/Gazeta Prawna

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Klasyfikacja budżetowa 202064.50 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama