| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Powiaty bronią uprawnień do opieki zastępczej

Powiaty bronią uprawnień do opieki zastępczej

Związek Powiatów Polskich nie chce się dzielić z gminami zadaniami związanymi z organizacją rodzin zastępczych – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie opieki zastępczej nad dzieckiem – przygotowany przez resort pracy przewiduje, iż rodziny zastępcze spokrewnione z dzieckiem (formowane przez dziadków lub rodzeństwo dzieci) przejdą pod nadzór gmin. Wskutek takiego podziału kompetencji, część środków na finansowanie zadań związanych z organizacją rodzin zastępczych trafiałaby do budżetów gminnych – w projekcie przewidziano mianowicie zwiększenie udziału gmin we wpływach z podatków.

Obecnie monopolistami w zakresie organizowania i finansowania opieki zastępczej są powiaty, jednak to nie argumenty finansowe stoją za sprzeciwem Związku Powiatów Polskich (ZPP) wobec projektowanych regulacji. A na pewno nie wyłącznie finansowe. ZPP podkreśla, że projektowana zmiana spowoduje rozbicie jednolitego dotąd systemu organizowania i nadzorowania opieki przez rodziny zastępcze. Położenie nacisku na rozwój rodzin spokrewnionych zablokować może powstawanie ich zawodowych odpowiedników – a to właśnie one bardzo często oferują lepszą i trwalszą opiekę.

Za wdrożeniem proponowanych zmian przemawiają względy praktyczne – twierdzi resort pracy. Gminne ośrodki pomocy społecznej mają zwykle lepszy kontakt z potencjalnymi rodzinami spokrewnionymi. Łatwiejsza jest więc ewaluacja szans takiej rodziny na zapewnienie dziecku opieki i wychowania w zastępstwie rodziców.

Projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie opieki zastępczej nad dzieckiem jest obecnie konsultacjach społecznych. Czy ma szansę na realizację i komu przyniesie  korzyści? Zapraszamy do dyskusji na forum.

Agnieszka Marek/Gazeta Prawna

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »