reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Ponad 2600 bibliotek uzyskało dostęp do internetu

Ponad 2600 bibliotek uzyskało dostęp do internetu

Ponad 2600 publicznych bibliotek gminnych ma od stycznia dostęp do szerokopasmowego internetu. Bezpłatny internet ma być podłączony bezpłatnie na trzy lata we wszystkich publicznych bibliotekach, głównie w tych w najmniejszych i najbiedniejszych.

Minister Kultury Bogdan Zdrojewski przypomniał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, że dostęp do szybkiego internetu jest zapewniany bibliotekom na podstawie zawartego w sierpniu 2009 r. porozumienia o utworzeniu Programu Informatyzacji Polskich Bibliotek. Podpisali je wówczas przedstawiciele m.in. resortu kultury oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Proces podłączania bibliotek do sieci rozpoczął się fizycznie - jak uściślił Zdrojewski - w styczniu br. Do 10 maja do sieci podłączono prawie 2700 bibliotek, m.in. w woj. dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, lubelskim, opolskim, śląskim i wielkopolskim.

W opinii Zdrojewskiego biblioteki publiczne są jednym z fundamentów kultury narodowej. "Żeby fundamenty te były trwałe, muszą być silne i nowoczesne. W historii rozwoju polskich bibliotek publicznych otwiera się obecnie nowy rozdział - ich czytelnicy mają otwarte okno na świat w postaci dostępu do sieci, mają możliwość dostępu do wiedzy i nauki" - mówił minister.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Piotr Kołodziejczyk ocenił, że dzięki internetowi biblioteki mają szansę stać się nowoczesnymi ośrodkami informacyjnymi, edukacyjnymi, kulturalnymi. "W cyfrowej dobie biblioteki muszą dysponować szybkim dostępem do internetu (...). Szczególnie dotyczy to małych miejscowości, gdzie biblioteka jest tradycyjnie swoistym centrum kultury. Musi ona dysponować możliwościami adekwatnymi do oczekiwań - wyposażeniem komputerowym, szybkim dostępem do internetu, wykwalifikowanymi pracownikami" - zwrócił uwagę.

"W dzisiejszym świecie internet to nie tylko szybka komunikacja, ale przede wszystkim ogromny zasób wiedzy, do której małe biblioteki mają teraz łatwy dostęp. (...) Największymi wygranymi tego przedsięwzięcia sa lokalne społeczności, dla których internet to często jedyne źródło informacji o wydarzeniach kulturalnych czy ofertach edukacyjnych" - podkreślił dyrektor Instytutu Książki, Grzegorz Gauden.

Porozumienie ma obowiązywać trzy lata; w tym czasie Telekomunikacja Polska instaluje w gminnych bibliotekach publicznych i ich filiach w Polsce bezpłatne połączenie z internetem w technologii kablowej lub w systemie bezprzewodowym o najwyższej możliwej szybkości. Biblioteki będą zwolnione z opłat abonamentowych przez trzyletni okres obowiązywania porozumienia. Po ich upływie bibliotekom zaoferowane zostaną umowy o abonament na promocyjnych warunkach.

Internetyzacja bibliotek publicznych w całej Polsce jest jednym z elementów wieloletniego programu ministra kultury "Biblioteka +", który przygotowuje i wdraża Instytut Książki. "Biblioteka +" zakłada także stworzenie jednolitego, ogólnopolskiego, centralnego systemu komputerowego "MAK+" umożliwiającego m.in. zarządzanie zbiorami bibliotecznymi i wymianę informacji o księgozbiorach. 

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama