REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 2600 bibliotek uzyskało dostęp do internetu

REKLAMA

Ponad 2600 publicznych bibliotek gminnych ma od stycznia dostęp do szerokopasmowego internetu. Bezpłatny internet ma być podłączony bezpłatnie na trzy lata we wszystkich publicznych bibliotekach, głównie w tych w najmniejszych i najbiedniejszych.

Minister Kultury Bogdan Zdrojewski przypomniał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, że dostęp do szybkiego internetu jest zapewniany bibliotekom na podstawie zawartego w sierpniu 2009 r. porozumienia o utworzeniu Programu Informatyzacji Polskich Bibliotek. Podpisali je wówczas przedstawiciele m.in. resortu kultury oraz spraw wewnętrznych i administracji.

REKLAMA

REKLAMA

Proces podłączania bibliotek do sieci rozpoczął się fizycznie - jak uściślił Zdrojewski - w styczniu br. Do 10 maja do sieci podłączono prawie 2700 bibliotek, m.in. w woj. dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, lubelskim, opolskim, śląskim i wielkopolskim.

W opinii Zdrojewskiego biblioteki publiczne są jednym z fundamentów kultury narodowej. "Żeby fundamenty te były trwałe, muszą być silne i nowoczesne. W historii rozwoju polskich bibliotek publicznych otwiera się obecnie nowy rozdział - ich czytelnicy mają otwarte okno na świat w postaci dostępu do sieci, mają możliwość dostępu do wiedzy i nauki" - mówił minister.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Piotr Kołodziejczyk ocenił, że dzięki internetowi biblioteki mają szansę stać się nowoczesnymi ośrodkami informacyjnymi, edukacyjnymi, kulturalnymi. "W cyfrowej dobie biblioteki muszą dysponować szybkim dostępem do internetu (...). Szczególnie dotyczy to małych miejscowości, gdzie biblioteka jest tradycyjnie swoistym centrum kultury. Musi ona dysponować możliwościami adekwatnymi do oczekiwań - wyposażeniem komputerowym, szybkim dostępem do internetu, wykwalifikowanymi pracownikami" - zwrócił uwagę.

REKLAMA

"W dzisiejszym świecie internet to nie tylko szybka komunikacja, ale przede wszystkim ogromny zasób wiedzy, do której małe biblioteki mają teraz łatwy dostęp. (...) Największymi wygranymi tego przedsięwzięcia sa lokalne społeczności, dla których internet to często jedyne źródło informacji o wydarzeniach kulturalnych czy ofertach edukacyjnych" - podkreślił dyrektor Instytutu Książki, Grzegorz Gauden.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozumienie ma obowiązywać trzy lata; w tym czasie Telekomunikacja Polska instaluje w gminnych bibliotekach publicznych i ich filiach w Polsce bezpłatne połączenie z internetem w technologii kablowej lub w systemie bezprzewodowym o najwyższej możliwej szybkości. Biblioteki będą zwolnione z opłat abonamentowych przez trzyletni okres obowiązywania porozumienia. Po ich upływie bibliotekom zaoferowane zostaną umowy o abonament na promocyjnych warunkach.

Internetyzacja bibliotek publicznych w całej Polsce jest jednym z elementów wieloletniego programu ministra kultury "Biblioteka +", który przygotowuje i wdraża Instytut Książki. "Biblioteka +" zakłada także stworzenie jednolitego, ogólnopolskiego, centralnego systemu komputerowego "MAK+" umożliwiającego m.in. zarządzanie zbiorami bibliotecznymi i wymianę informacji o księgozbiorach. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne? W marcu wyniosło 4000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w marcu 2024 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tysiąca osób. To świadczenie stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Przeciętna wysokość kompensacji w marcu wyniosła około 4000 złotych.

Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

Wciąż są przyznawane dodatki węglowe 3000 zł. W szczególnych sytuacjach [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

Nowelizacja: Dodatek węglowy 3000 zł może być przyznany w 2024 r. Jak to możliwe? Dodatek był jednorazowo w 2022 r.

Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

REKLAMA

Ważne wieści dotyczące CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złożyła dzisiaj do Wojewody Mazowieckiego dokumenty potrzebne do wydania decyzji lokalizacyjnej dla obszaru lotniska CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie.

MEN: Stawia na edukację włączającą. Dla wszystkich uczniów i szkół. Jak przyciągnąć lekarzy do szkół?

Wiceminister edukacji narodowej Izabela Ziętka: Edukacja włączająca dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki. Jest pomocą w szkołach dla dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia. 

Wspólny bilet na pociągi i komunikację miejską. Znamy plany resortu infrastruktury

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany ma umożliwić zakup jednego biletu łączącego różne rodzaje transportu publicznego, w tym transportu miejskiego i regionalnego organizowanego przez samorządy. Trwają prace nad możliwością jego wprowadzenia. 

10 tys. zł kary za akcję "Stop LGBT"

Prezes UODO nałożył karę na Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop LGBT" za niewłaściwe prowadzenie zbiórki podpisów. Listy z podpisami były niezabezpieczone w kościele.

REKLAMA

Jakie zasiłki na dziecko w roku szkolnym 2024/25

Na jakie wsparcie materialne będą mogli liczyć i ich rodzice w nadchodzącym roku szkolnym? Oto zestawienie najważniejszych świadczeń i zasiłków.

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Kiedy początek i koniec zajęć? W jakich terminach ferie?

Znamy już kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jakie są najważniejsze terminy w opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dokumencie?

REKLAMA