reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > NIK: budynki wojska w złym stanie technicznym

NIK: budynki wojska w złym stanie technicznym

Budynki, którymi dysponuje wojsko, są w złym stanie technicznym, niektóre wręcz zagrażają zdrowiu i życiu ludzi - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, dotyczącego nieruchomości, należących do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Większość budynków wojskowych, kontrolowanych przez NIK (72 proc., czyli ponad 15 tys. obiektów) jest w złym stanie technicznym. Kontrolerzy ujawnili 10 budynków należących do wojska, których stan zagraża życiu i zdrowiu.

Kontrolowano budynki wojskowe we Wrocławiu, Bydgoszczy, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Szczecinie i Zielonej Górze.

Z kontroli wynika, że wojskowe zarządy infrastruktury w Bydgoszczy, Gdyni, Krakowie i Wrocławiu nie przeprowadzały wymaganych prawem okresowych kontroli stanu technicznego budynków. Zaniechano też przeprowadzenia niezbędnych remontów. NIK ocenia, że aby stan nieruchomości poprawił się znacząco, potrzeba 3,598 mln zł. W ciągu ostatnich trzech lat wydano 679,5 mln zł na inwestycje i 312,7 mln zł na remonty.

Według Izby, niemal wszystkie wojskowe zarządy infrastruktury (oprócz lubelskiego i krakowskiego) przy wyborze wykonawców naruszały Prawo zamówień publicznych. W trzech (Gdynia, Olsztyn, Wrocław) na 42 zbadane postępowania aż w 18 przypadkach (43 proc.) zlecono roboty dodatkowe w trybie zamówienia z wolnej ręki, chociaż można było je przewidzieć na etapie planowania.

W Gdyni kontrolerzy natrafili na przypadek bezprawnego podzielenia zamówienia na części, w Zielonej Górze niewłaściwie prowadzono zaś dokumentację przetargową. W pięciu zarządach (Bydgoszcz, Kraków, Olsztyn, Wrocław, Zielona Góra) prace budowlane prowadzone były w niewłaściwej kolejności, z opóźnieniami.

W Bydgoszczy kontrolerzy natrafili też na przypadek, gdy nie wykorzystano nowo wybudowanego obiektu. Główni księgowi w czterech zarządach (Bydgoszcz, Gdynia, Wrocław, Zielona Góra) opóźniali rozliczenia i płatności, nieprawidłowo kwalifikowali wydatki albo płacili wykonawcom więcej bez uzasadnienia.

Resort obrony utrzymuje wiele nieruchomości, które od lat nie są wykorzystywane, co powoduje koszty związane z utrzymaniem i wynikające z podatku od nieruchomości. Według NIK wojskowe zarządy infrastruktury za wolno pozbywają się obiektów zbędnych dla funkcjonowania armii. Np. na 21 nieruchomości przekazywanych Lasom Państwowym procedura w przypadku 11 z nich rozpoczęła się ponad 2,5 roku temu (a np. kompleks wojskowy Wędrzyn 15 lat temu).

NIK kontrolując wojskowe nieruchomości wysłała osiem zawiadomień do organów ścigania (w tym trzy do prokuratury) o niegospodarności, łamaniu prawa i niebezpieczeństwie korupcji.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Niedzielska

Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama