reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Ochrona informacji niejawnych – nowa ustawa

Ochrona informacji niejawnych – nowa ustawa

W Dzienniku Ustaw ukazała się ustawa z 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych – wejdzie ona w życie w 2011 r. zastępując swoją poprzedniczkę uchwaloną w 1999 r.

Potrzeba kompleksowej zmiany regulacji chroniących informacje niejawne wynikła z konieczności dostosowania naszego porządku prawnego do regulacji obowiązujących w innych krajach Unii Europejskiej. Wiąże się to m.in. ze zbliżającą się Polską prezydencją w UE. Wadą obowiązującej dotychczas ustawy było ponadto jej niedostosowanie do osiągnięć i środków współczesnej techniki.

Nowa ustawa o ochronie informacji niejawnych wprowadza szereg istotnych zmian m.in.:

- inaczej definiuje zakres ochrony gwarantowanej przez ustawę – ochronie podlegają mianowicie informacje, których nieuprawnione ujawnienie spowodowałoby lub mogłoby spowodować szkody dla Rzeczypospolitej Polskiej albo byłoby z punktu widzenia jej interesów niekorzystnie. W ten sposób zdefiniowano pojęcie informacji niejawnych.

- w ustawie określono jakim informacjom niejawnym nadaje się klauzulę „ściśle tajne”, „tajne” i „zastrzeżone”. Kwalifikowanie informacji do objęcia poszczególnymi klauzulami następuje w oparciu o wielkość i rodzaj szkody jaką spowodowałoby dla interesów Rzeczypospolitej Polskiej nieuprawnione ujawnienie tych informacji. Kategorie negatywnych konsekwencji ujawnienia informacji zostały wyszczególnione w ustawie. 

- po wejściu w życie nowych przepisów możliwe będzie określenie dat lub wydarzeń, po których nastąpi zniesienie lub zmiana klauzuli tajności. Poszczególne części materiału będą mogły być chronione różnymi klauzulami tajności.

- w odróżnieniu od poprzedniej ustawy – nowy akt nie posługuje się już terminami tajemnica państwowa i służbowa – przy definiowaniu informacji niejawnych oraz tych, którym nadaje się klauzule tajności. W efekcie zrezygnowano z ochrony informacji, które w myśl przepisów innych ustaw zostały uznane np. za tajemnicę służbową. Decyduje fakt zakwalifikowania informacji do określonej grupy na gruncie przepisów nowej ustawy.

- kancelarie tajne będą obligatoryjnie funkcjonować jedynie w tych jednostkach organizacyjnych w których przetwarzane są informacje o klauzuli „tajne” lub „ściśle tajne”.

Ustawa z 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 182, Poz. 1228) wchodzi w życie 2 stycznia 2011 r. Tym samym obowiązywać przestanie ustawa z dnia 22 stycznia  1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. z 2005 r. Nr 196, Poz. 1631 z późn. zm.).

Zobacz także: Klauzula tajności dokumentów – nowe przepisy>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama