reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Becikowe - nowe zasady i wzór zaświadczenia

Becikowe - nowe zasady i wzór zaświadczenia

W nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia, zasady uzyskiwania becikowego zostały zaostrzone, określono także nowy wzór zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie kobiety pod opieką lekarską.

Opieka medyczna sprawowana nad kobietą w ciąży od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu zadecyduje o uzyskaniu przez młodą matkę dodatku z tytułu urodzenia dziecka. Jak stanowi nowe - opublikowane właśnie - rozporządzenie Ministra Zdrowia, opieka medyczna udzielania ciężarnej może przybrać formę:

- podstawowej opieki zdrowotnej

- ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych

- leczenia szpitalnego.

Powyższe świadczenia powinny być udzielane kobiecie w ciąży co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży - mówią nowe przepisy. Po wejściu w życie rozporządzenia, zaświadczenie potwierdzające fakt objęcia kobiety opieką lekarską od 10 tygodnia ciąży stanowić będzie podstawę do ustalenie jej prawa do uzyskania becikowego.

Uprawnionymi do wystawiania zaświadczenia będą zarówno lekarze jak i położne. Resort zdrowia zamieścił w załączniku do rozporządzenia wzór zaświadczenia, gwarantując w ten sposób jednolitość wydawanych dokumentów.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawania pod ta opieką (Dz.U. Nr 183, Poz. 1234) wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r. Do tego czasu obowiązywać będą złagodzone zasady przyznawania dodatku - jedno badanie wykonane w czasie ciąży wystarczy aby otrzymać jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka.

Czytaj także: Gmina wypłaci becikowe którego nie przyznała>>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama