| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wojewoda pomorski chce zmiany ustawy o samorządzie

Wojewoda pomorski chce zmiany ustawy o samorządzie

Wojewoda pomorski Roman Zaborowski zwróci się do MSWiA z prośbą o zmianę jednego z przepisów ustawy o samorządzie gminnym, uniemożliwiającego radnym prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy, nawet jeśli robią to społecznie.

Jak poinformował we wtorek rzecznik prasowy wojewody pomorskiego Roman Nowak, projekt zmiany artykułu 24 f ustawy o samorządzie gminnym został już przygotowany przez prawników Urzędu Wojewódzkiego i w tym tygodniu będzie przekazany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Propozycję wojewody otrzymają też pomorscy parlamentarzyści.

Przepis w obecnej formie uniemożliwia radnym prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy, nawet jeśli nie pobierają z tego tytułu wynagrodzenia. Dotyczy to także działalności w stowarzyszeniach prowadzących kluby sportowe, których dochód w całości przeznaczany jest na cele statutowe.

W efekcie tego przepisu radny może utracić mandat.

Wojewoda pomorski proponuje, aby nieodpłatne zarządzanie przez radnych działalnością gospodarczą prowadzoną przez organizacje pozarządowe, a także nieodpłatne bycie przedstawicielem lub pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności nie było traktowane jako naruszenie zakazu.

"Pomysł wprowadzenia zmiany tego przepisu ustawy to efekt wielu skarg, jakie wpływają do Urzędu Wojewódzkiego, głównie na radnych, którzy zasiadają we władzach klubów sportowych, nie pobierając z tego tytułu ani grosza. W ostatnich miesiącach mandaty radnych straciły w ten sposób trzy osoby z Kartuz i Bytowa" - wyjaśnił Nowak.

W ocenie Zaborowskiego, proponowana zmiana nie stoi w sprzeczności z antykorupcyjnym celem przepisu ustawy.

Zdaniem wojewody, analogiczną zmianę należałoby również wprowadzić w ustawach o samorządzie powiatowym oraz o samorządzie województwa.

Czytaj także: Nowy przykład wygaśnięcia mandatu radnego>>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »