| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Komisja przyjęła projekt kodeksu wyborczego

Komisja przyjęła projekt kodeksu wyborczego

Jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu, możliwość dwudniowego głosowanie we wszystkich wyborach, parytety na listach wyborczych - to niektóre z rozwiązań zapisanych w projekcie kodeksu wyborczego przyjętego przez nadzwyczajną sejmową komisję.

Projekt, który ma zawierać przepisy dotyczące wszystkich typów wyborów - obecnie znajdujące się w poszczególnych ordynacjach wyborczych - został na poniedziałkowym posiedzeniu przyjęty jednogłośnie przez członków komisji. W projekcie znalazły się też niektóre nowe - w stosunku do obecnych przepisów - rozwiązania.

Dwudniowe głosowanie ma - w myśl projektowanych przepisów - charakter fakultatywny, co oznacza, że o tym, czy wybory będą trwały jeden, czy dwa dni, zadecyduje osoba je zarządzająca, czyli np. w przypadku wyborów samorządowych byłby to premier.

Projekt wprowadza też jednomandatowe okręgi w wyborach do Senatu - obecnie w jednym okręgu wybiera się od dwóch do czterech senatorów.

Projekt kodeksu wyborczego przewiduje ponadto, że w wyborach samorządowych, w okręgach jednomandatowych radni będą wybierani w gminach liczących do 40 tys. mieszkańców - obecnie ta zasada obowiązuje w gminach do 20 tys.

Szef komisji Waldy Dzikowski (PO) zapowiedział, że zwróci się do marszałka Sejmu o wprowadzenie tego projektu do porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu, które ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

Niewykluczone, że podczas przyszłotygodniowych prac członkowie komisji zgłoszą poprawkę, która umożliwiałaby głosowanie korespondencyjne dla obywateli przebywających za granicą.

Czytaj także: Prof. Regulski: trzeba zmienić samorządową ordynację wyborczą>>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Zalewski

Łukasz Zalewski ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia LL.M. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Indiany w Bloomington w USA. Od 2012 r. jest adwokatem w Nowym Jorku, a od 2017 r. w Polsce (obecnie radcą prawnym). W wyborach samorządowych 2018 r. kandyduje do Rady Dzielnicy Wola m.st. Warszawy w okręgu Mirów - Czyste z list KWW Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »