reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Polecenia wojewody wiążące dla organów samorządu

Polecenia wojewody wiążące dla organów samorządu

W sytuacjach kryzysowych polecenia wojewody mają charakter wiążący nie tylko dla organów administracji rządowej ale także organów samorządowych na terenie województwa – stanowi nowelizacja ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie oraz zmianie niektórych innych ustaw.

Art. 25 ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie uprawnia wojewodę do wydawania poleceń obowiązujących wszystkie organy administracji rządowej w województwie. W sytuacjach nadzwyczajnych - mówi dalej ustawa - polecenia wojewody obowiązują także organy samorządu terytorialnego.

Sytuacje nadzwyczajne w/w ustawa wiąże z zapobieganiem zagrożeniu życia, zdrowia, mienia, środowiska, bezpieczeństwem państwa i utrzymaniem porządku publicznego, ochroną praw obywatelskich a także zapobieganiem klęskom żywiołowym i innym nadzwyczajnym zagrożeniom oraz zwalczaniem i usuwaniem ich skutków.

Nowelizacja doprecyzowała ten przepis wyjaśniając, iż przez sytuacje nadzwyczajne rozumie się również sytuacje kryzysowe – określone w ustawie o zarządzaniu kryzysowym - czyli sytuacje będące następstwem zagrożenia i prowadzące do zerwania lub znacznego naruszenia więzów społecznych przy równoczesnym poważnym zakłóceniu w funkcjonowaniu instytucji publicznych, jednak bez wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych.

W takich sytuacjach polecenia wojewody także staną się wiążące dla jednostek samorządu.

Ustawa o zmianie ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2011 r. Nr 22; Poz. 114) w omawianym zakresie wejdzie w życie 15 lutego.

Czytaj także: KPA nie ma zastosowania do zarządzeń zastępczych wojewody>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama