reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > KPA nie ma zastosowania do zarządzeń zastępczych wojewody

KPA nie ma zastosowania do zarządzeń zastępczych wojewody

Wojewoda nie musi informować rady gminy/miasta o zamiarze wydania zarządzenia zastępczego – nie mają tu bowiem zastosowania przepisy KPA – wskazuje orzecznictwo sądów administracyjnych.

Wojewoda wydał zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu radnego, który przed rozpoczęciem kadencji został skazany za przestępstwo (nie miał prawa wybieralności). Wojewoda wezwał uprzednio radę miejską do podjęcia uchwały w przedmiocie wygaśnięcia mandatu, ponieważ jednak rada nie zastosowała się do wezwania, wydane zostało zarządzenie zastępcze.

Zarządzenie zostało zaskarżone – w uzasadnieniu skarżący podnieśli, iż wojewoda powinien powiadomić radę/ radnego o zamiarze wydania rozstrzygnięcia. Brak informacji ograniczył prawo radnego do obrony.

Sądy nie przychyliły się jednak do tej argumentacji. Jak podkreślono w uzasadnieniu do orzeczenia WSA art. 98a ustawy o samorządzie gminnym wymaga jedynie aby wojewoda przed wydaniem zarządzenia poinformował ministra spraw wewnętrznych i administracji. Żaden przepis – czytamy w orzeczeniu WSA - nie przewiduje obowiązku informowania o skierowanym piśmie ani radnego, którego sprawa dotyczy, ani także Rady, do której skierowane było wezwanie do podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatu.

Co więcej – zastosowanie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego jest możliwe jedynie w odniesieniu do rozstrzygnięć nadzorczych i postępowania dotyczącego rozstrzygnięć nadzorczych (art.91 ustawy o samorządzie gminnym) a więc w sprawach dotyczących zarządzeń zastępczych przepisy kodeksu postępowania administracyjnego nie mają zastosowania, skoro ustawodawca wyraźnie tego nie wskazał.

II OSK 49/10 - Wyrok NSA>>

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama