REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MPiPS: kolejnych 416 miejsc w żłobkach dzięki programowi "Maluch"

REKLAMA

W kolejnej edycji programu "Maluch", który wspiera gminy w tworzeniu placówek dla dzieci do trzech lat, przyznano 12 dotacji na sumę ponad 1,7 mln zł, dzięki czemu przybędzie 416 miejsc w żłobkach - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Na początku kwietnia weszła w życie tzw. ustawa żłobkowa, która wprowadziła nowe formy opieki nad małymi dziećmi - oprócz żłobków, również kluby dziecięce oraz opiekunów dziennych. Uprościła zasady zakładania żłobków, które przestały być zakładami opieki zdrowotnej - żłobki i inne formy opieki podlegają resortowi pracy, a nie jak wcześniej Ministerstwu Zdrowia. Zachęca też do tworzenia tego typu placówek przy zakładach pracy oraz uczelniach.

REKLAMA

Wprowadzeniu ustawy towarzyszy resortowy program "Maluch", który wspiera samorządy w tworzeniu placówek opieki nad dziećmi; w tym roku na jego realizację przeznaczono 40 mln zł.

REKLAMA

Obecnie trwa druga edycja programu, w ramach której MPiPS przyznało kolejne dotacje. Oferty złożyło w sumie 12 gmin, w tym siedem gmin miejskich i pięć gmin wiejskich, z siedmiu województw. Wyłonione oferty zakładają powstanie ogółem 416 miejsc w instytucjach opieki nad dziećmi do lat trzech, wszystkie w żłobkach.

Dotacja w wysokości 85,8 tys. zł trafi do Warszawy - na organizację nowych miejsc w żłobku nr 30 przy ul. St. Augusta 7. Kwotę 630 tys. zł na zakup lokalu przeznaczonego na żłobek otrzyma Kraków.

Trzy dotacje trafią do woj. dolnośląskiego, m.in. 237,5 tys. zł na adaptację pomieszczeń budynku byłego liceum ogólnokształcącego na potrzeby żłobka w Wałbrzychu, przybędzie tam 75 miejsc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również trzy dotacje przyznano gminom z woj. podkarpackiego, np. 246,2 tys. zł na utworzenie oddziałów żłobka w budowanym przedszkolu w Jarosławiu. Dwie dotacje otrzyma woj. śląskie - na adaptację pomieszczeń w istniejących żłobkach w Katowicach i Czechowicach-Dziedzicach. Dotacje trafią też do Suwałk (woj. podlaskie) i Świebodzina (woj. lubuskie).

Termin zgłaszania ofert do drugiej tury drugiej edycji minął 15 lipca, zaś do trzeciej tury minie 5 sierpnia.

REKLAMA

W trwającej edycji programu złagodzono - w porównaniu w wcześniejszą - niektóre wymogi: konkurs przewiduje kilka terminów składania ofert, aż do wyczerpania środków, umożliwi realizację projektów dwuletnich (środki będą musiały być wydane do końca 2011 r., ale oddanie nowych miejsc do użytku będzie mogło nastąpić już w przyszłym roku), zakłada także możliwość tworzenia miejsc bez środków własnych gminy - przy partnerstwie publiczno-prywatnym (gmina może przystąpić do konkursu, jeśli znajdzie osobę, firmę lub organizację, która zechce wyłożyć własne środki).

W pierwszej edycji programu, która zakończyła się w maju, przyznano 111 dotacji, na łączną kwotę ponad 15 mln zł przeznaczonych zarówno na budowę nowych placówek, jak i na adaptację pomieszczeń na żłobki i klubki. Miało dzięki nim przybyć 3,2 tys. nowych miejsc dla najmłodszych dzieci.

Czytaj także: Ustawa "żłobkowa" weszła w życie>>

Druga edycja programu „Maluch”>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 roku. Będą podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA