reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Ponad 3 mld zł na drugi etap schetynówek

Ponad 3 mld zł na drugi etap schetynówek

Komisja z udziałem przedstawicieli rządu i samorządu rozpatrzyła opracowany przez MSWiA projekt kontynuacji tzw. "schetynówek" czyli Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych.

W drugim etapie programu w latach 2012-2015 będzie finansowana modernizacja i rozbudowa przeszło 13 tys. km dróg lokalnych, gminnych i powiatowych.

Nowy etap „schetynówek” otrzymał nazwę „Narodowy program przebudowy dróg lokalnych - Etap II. Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój”. Będzie on co prawda kontynuacją programu realizowanego w latach 2008 – 2011, jednakże w wersji nieco zmienionej. Podobnie jak w latach ubiegłych, jednostki samorządu terytorialnego będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z budżetu państwa prac w zakresie przebudowy, budowy lub remontów dróg powiatowych i gminnych. Nowy program rozszerzono o katalog celów programowych oraz zmieniono rozwiązania m.in. w zakresie zasad finansowania.

Na realizację programu zaplanowano łącznie 3 mld 200 mln zł z budżetu państwa. Część kosztów pokryją także budżety uczestniczących w programie gmin i powiatów.

Zakłada się, że druga edycja programu pozwoli na przebudowę, budowę oraz remont około 13 tys. 300 km dróg lokalnych do końca 2015 roku. W 2012 roku modernizacja i rozbudowa obejmie drogi lokalne o łącznej długości około 850 km. W latach kolejnych zadaniami programu powinno zostać objętych corocznie około 4 tys. 150 km dróg lokalnych.

Program tzw. „schetynówek” jest dodatkowym źródłem pieniędzy na rozwój lokalnej infrastruktury drogowej. Nowe lub zmodernizowane drogi gminne i powiatowe przyczyniają się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa, ale także zwiększają atrakcyjność gospodarczą regionów. Program przewiduje bowiem finansowanie połączeń sieci dróg powiatowych i gminnych z siecią dróg wojewódzkich i krajowych. Program ukierunkowany jest także na poprawę stanu technicznego dróg i zwiększenie bezpieczeństwa ich użytkowników. Wnioski o dofinansowanie zadań będą także oceniane m.in. pod kątem znaczenia zadania dla rozwoju obszarów wiejskich.

Na posiedzeniu Rady Ministrów minister spraw wewnętrznych i administracji przedstawi stanowisko strony samorządowej – mówiące o tym, że proporcje dofinansowania w ramach programu powinny być zachowane jak dotychczas i wynosić 50%.

mswia.gov.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama