reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wydatki samorządów na kulturę w 2010 r.

Wydatki samorządów na kulturę w 2010 r.

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, iż w 2010 r. samorządy zwiększyły nakłady na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego o 10,3 proc. – w relacji do wydatków poniesionych na ten cel w roku 2009.

W 2010 r. budżet państwa i budżety samorządów łącznie przeznaczyły na kulturę 8292,9 mln zł. Powyższa suma wydatków publicznych na kulturę jest większa o 6,3 proc. aniżeli jej odpowiednik z roku 2009.

Łączne wydatki samorządów na kulturę w 2010 r. wyniosły prawie 6916 mln zł. Najwięcej – około 3 mln zł wydały gminy. Ich udział w całej puli wydatków budżetów samorządowych na kulturę wzrósł z 38,2 proc w 2009 r. do 44,6 proc. w 2010 r.

Prawie 2,5 mln zł wydały w ubiegłym roku na kulturę miasta na prawach powiatu. Kwota ta, w strukturze wydatków samorządowych, zapewniła miastom udział na poziomie ok. 35 proc. – tak samo jak rok wcześniej.

GUS przedstawił także zestawienie wydatków samorządów na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2010 r. – według województw. Zgodnie z wykazem:

- najwięcej - ponad 240 zł na mieszkańca - wydały samorządy woj. lubuskiego,

- nieco mniej ale także ponad 200 zł na mieszkańca wydano w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, opolskim i podlaskim,

- około 190 zł wydały samorządy województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i małopolskiego,

- w przedziale 160 – 175 zł na mieszkańca plasują się wydatki w województw warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i świętokrzyskiego,

- w województwach: wielkopolskim, łódzkim i śląskim wydano na kulturę nieco ponad 150 zł na mieszkańca,

- około 148 zł na mieszkańca wydały regiony lubelski i podkarpacki.

Szczegóły raportu dostępne na stronie Głównego Urzędu Statystycznego>>

Czytaj także: Biblioteka publiczna tylko jako instytucja kultury>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama