reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rozbiórka samowoli może być wstrzymana do sądowego wyroku

Rozbiórka samowoli może być wstrzymana do sądowego wyroku

Osoba, której inspektor nadzoru budowlanego nakazał rozebrać samowolnie wybudowany budynek, może, do czasu rozstrzygnięcia sporu przez sąd wnioskować o wstrzymanie rozbiórki - postanowił Naczelny Sąd Administracyjny.

Sąd rozpatrywał wniosek osoby, której wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego nakazał rozbiórkę samowolnie wybudowanego budynku na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Osoba ta zaskarżyła do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok sądu I instancji, utrzymujący decyzję inspektora w mocy.

Jednocześnie osoba ta złożyła wniosek do NSA o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. NSA uznał, że taki wniosek jest jak najbardziej dopuszczalny.

"Sąd może na wniosek skarżącego wstrzymać wykonanie zaskarżonego aktu, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo, że wykonanie mogłoby wyrządzić znaczną szkodę lub spowodować trudne do odwrócenia skutki" - orzekł NSA w postanowieniu z 8 listopada 2011 r. (sygn. II OSK 2046/11).

NSA zwrócił uwagę na to, że w sytuacji, gdyby sąd uwzględnił skargę kasacyjną, rozbiórka budynku okazałaby się bezpodstawna. Wówczas należałoby przywrócić budynek do stanu poprzedniego, a to niewątpliwie wiązałoby się z dużymi kosztami.

Czytaj także: Legalizacja samowoli łatwiejsza ale nadal kosztowna>>

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama