REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darmowe leki dla seniorów od 70 roku życia?

apteka, leki, lekarstwa, vat, wyroby medyczne
apteka, leki, lekarstwa, vat, wyroby medyczne
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

24 kwietnia 2023 r. minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że prowadzone są analizy i symulacje różnych scenariuszy obniżenia wieku, od którego seniorom przysługują bezpłatne leki. Żadna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Niedzielski: analizujemy obniżenie wieku uprawniającego seniorów do bezpłatnych leków, decyzji nie ma

Szef Ministerstwa Zdrowia uczestniczył w Katowicach w 15. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Był gościem sesji dotyczącej finansowania systemu ochrony zdrowia.

Minister był pytany m.in. o możliwość obniżenia wieku uprawniającego do skorzystania z programu bezpłatnych leków dla seniorów z obecnego poziomu 75 lat do 70.

"Oczywiście, że prowadzimy symulacje różnych scenariuszy obniżenia granicy wieku, od której będą dostępne leki w ramach tego, co mamy teraz dla 75 plus" – powiedział szef MZ.

Przekazał jednocześnie, że decyzja nie została jeszcze podjęta.

"Na pewno trzeba sobie zdawać sprawę, że obniżenie tej poprzeczki o każdy przedział pięcioletni to są pieniądze rzędu miliardów złotych. Nie mówimy o kilkudziesięciu, czy setkach milionów, tylko miliardach złotych" – wskazał minister.

Zaznaczył, że jest bardzo dużo obszarów, na które wydatkowane są środki w systemie opieki zdrowotnej.

"Przede wszystkim bardzo duże zobowiązania i gwarancje dotyczą wzrostu wynagrodzeń medyków. Dokonywane z roku na rok zmian wycen to coś, co w bardzo dużym stopniu angażuje dodatkowe środki. Wszystko trzeba bardzo dokładnie wyważyć, wymierzyć" – zaznaczył Niedzielski.

Dodał, że "jeśli będzie przestrzeń finansowa jest jeden z priorytetowych projektów".

REKLAMA

Ważne

Bezpłatnie leki przysługują obecnie wszystkim seniorom 75+, których obejmuje ubezpieczenie zdrowotne. Leki na choroby wieku podeszłego wymienione są w wykazie ministerstwa zdrowia

(PAP)
Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Mateusz Babak
ktl/ mtb/ mhr/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

REKLAMA

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA